מאבק משותף לשמאל ולימין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "הגיעה שעת סיפוח" מאת עקיבא אלדר

("הארץ", 14.3)

מדי פעם מושמעת טענה כי ההתיישבות ביש"ע מנוגדת לחוק הבינלאומי וגם למוסר. זאת רוח הדברים גם במאמרו של עקיבא אלדר. הטענה מוטעית מבחינה משפטית, פוליטית, חינוכית, מוסרית והיסטורית.

פרופ' יוג'ין רוסטאו (Rostow), שהיה דיקן הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת ייל ותת-מזכיר המדינה של ארה"ב מ-1966 עד 1969, והמנסח של החלטה 242, קבע במאמר שכתב, כי "המנדט הבריטי הכיר בזכות העם היהודי ל'התיישבות צפופה' בארץ, כלומר, בכל שטח המנדט. נקבע כי ייתכן ש'תנאי המקום הקיימים' יחייבו את בריטניה הגדולה 'לדחות' או 'לעכב' התיישבות יהודית בשטח שהוא עכשיו ירדן.

"הדבר נעשה ב-1922, אבל זכות ההתיישבות של היהודים בארץ-ישראל שממערב לנהר הירדן, כלומר בישראל, בחבלי יהודה ושומרון, בירושלים וברצועת עזה, לא ניתנה לערעור. זכות זו מעולם לא בוטלה, וגם לא ניתן לבטלה אלא במסגרת הסכם שלום מוכר".

על פי רוסטאו, החלטה זאת לא נולדה בחלל ריק. "כתב-המנדט על ארץ-ישראל מכיר ב'קשר ההיסטורי בין העם היהודי ובין ארץ-ישראל, המשמש יסוד לבנות מחדש את ביתו הלאומי בארץ הזאת". כלומר, גם החוק הבינלאומי מכיר בכך שציונות פירושה חזרת עם ישראל לציון.

על עובדות אלה, של הזכות, לא צריך להיות ויכוח בין ימין לשמאל. התעמולה הערבית מכחישה את הקשר שלנו לארץ ומציגה אותנו באופן שקרי כנטע זר באזור. מאבק בתעמולה זאת צריך להיות משותף לשמאל ולימין. זה חיוני הן לאמונה בצדקת הדרך של הדור הצעיר והן לשלום.

חיים רוזנברג

חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ