פתרונות הולמים לחסרי הישע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "במשרד הרווחה יוזמים גוף שיסדיר מחדש חלוקת הכסף לנכים ולמפגרים" מאת רותי סיני ("הארץ", 24.3)

מנכ"ל משרד הרווחה, דב גולדברגר, רוצה לאחד את הטיפול בכל סוגי המוגבלים תחת גג אחד. לכאורה, זהו פתרון נכון שיחסוך כסף. למעשה, הדבר יגרום עוול למפגרים כי חשוב שיהיה להם טיפול שונה משל האחרים.

מכל המוגבלים, הם חסרי הישע ביותר. כל הנכויות קשות, אבל בדבר אחד שונים המפגרים מכולם: הם אינם מסוגלים לדבר בשביל עצמם, אינם מסוגלים להביע את המצוקות הקשות שלהם, אינם מסוגלים להיאבק למען עצמם.

בשל חוסר האפשרות שלהם לבטא את מצוקותיהם, 60% מהם מקבלים תרופות פסיכיאטריות במוסדות, ובמקרה הגרוע רק 20% מהם היו נזקקים לכך, אילו טופלו כראוי. הם מקבלים את התרופות לא על סמך דיווח שלהם, אלא על סמך דיווחי הצוות המטפל, שהוא לרוב מצומצם.

המפגרים חסרי ישע גם בכל מה שקשור לצורך שלהם באינטימיות וזוגיות. בכל הארץ יש למשרד הרווחה קליניקה אחת ושם שני מטפלים מיניים. וכך המפגר מביע את מצוקתו בהתנהגות לא שקטה, שהפתרון לה הוא תרופות. הם נענשים פעמיים: גם אין מענה לצרכים שלהם, וגם ניתנות להם תרופות פסיכיאטריות שלמרביתן תופעות לוואי קשות.

יש נטייה לומר עליהם, שהם מחייכים ומאושרים - אמירה שטחית וצבועה. רובם אינם זוכים אפילו לבטא את המצוקות של בדידות, של צורך באהבה שלא ממומש, של הכרח להישמע כל היום להוראות, של הצורך בחופש ובאפשרות בחירה שכמעט אינה קיימת בשבילם.

לכן, קודם ששוקלים הצעה לאיחוד המחלקות במשרד הרווחה תחת גג אחד, יש לחשוב היטב על הצרכים הייחודיים של המפגרים ולמצוא פתרונות הולמים. הגיע זמן לתת לחסרי הישע, במלוא המובן של המלה, את מה שמגיע להם.

רבקה סנה

פעילה בעמותות הורים ית"ד ואקי"ם

ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ