נגינתו הנפלאה של הוברמן

ישראל דליות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל דליות

בתגובה על "שלמותו של הניגון השבור" מאת חגי חיטרון ("הארץ", גלריה, 7.11)

ברצוני להוסיף למה שנאמר בכתבה, העוסקת, בין היתר, במגבלות הטכניות כביכול ובנגינה האישית המיוחדת של הכנר ברוניסלב הוברמן.

תוכנית הרדיו הראשונה שערכתי ב"קול ישראל" (ב-1952) היתה על הוברמן. מאז הכנתי שידורים רבים וכתבתי מאמרים עליו, ואני מאזין בקביעות ובהנאה לנגינתו הנפלאה (למרות "המגבלות") ביצירות שהקליט.

בראיון שקיימתי עם המלחין יוסף טל ("דבר השבוע", דצמבר 1986) הוא סיפר על רשמיו מהאזנה להוברמן בקונצרטים וברסיטלים (לא בהקלטות). הנה כמה ציטוטים מדבריו: "הוברמן לא היה שייך לטיפוס של הווירטואוז המצוי. אצלו אי אפשר היה לדעת מראש מה יקרה, באיזה מצב רוח הוא יהיה... בכמה הופעות ניגן בינוני ואפילו חלש, כתלמיד בקונסרווטוריון. לעומת זאת היה מסוגל להתעלות ולהגיע להישגים שאף אחד מהכנרים בימינו לא מגיע אליהם.

"באביב של 1940 שמעתי אותו בפעם האחרונה עם התזמורת הארץ ישראלית (הפילהרמונית של היום), בקונצ'רטו של מנדלסון. חוויה נדירה בלתי נשכחת. אז כבר הייתי מוסיקאי מקצועי, ושמעתי את הצלילים אחרת. הבנתי בדיוק מה קורה. שמענו כנר שכאילו לא היה בעולם הזה. בלי הצגה ובלי רושם חיצוני, בפשטות מוחלטת. הצלילים הזכים זרמו, יפים ומלוטשים, כמו מעבר לכל מקום ולכל זמן. לא האמנתי. אף פעם בחיי, לפני ואחרי, לא שמעתי נגינת כינור כל כך מופלאה, שניכר בה ניסיון חיים עשיר, לא רק מוסיקלי.

"זה היה הרבה יותר מאשר עניין של טכניקה ורגש. הוא ידע לעצב יצירה כשלמות וליצור אותה מחדש בפרשנותו. אי אפשר להשוות ביצוע כזה עם נגינתם של הצעירים בזמננו. יש להניח, שגם הוברמן בצעירותו לא תמיד ניגן כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ