אדני הגשר רעועים

ד"ר אפרים זורוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר אפרים זורוף

בתגובה על מכתב למערכת "גשר בין ליטא לישראל" ("הארץ", 26.2)

לא הופתעתי מכך ששגריר ליטא, דריוס דגוטיס, הרגיש חובה להשיב לטענות המוצדקות של אדר פרימור במאמרו "השפם הקטן של היטלר" ("הארץ", 14.2) בדבר מאמצי מדינתו לעוות את ההיסטוריה של השואה וליצור סימטרייה מזויפת בין פשעי הנאצים ועוזריהם ובין פשעי הקומוניזם.

השאלה היא, אם הנתונים, המרשימים לכאורה, שהציג השגריר דגוטיס במכתבו משקפים אכן נאמנה את המציאות בארצו. התשובה היא שלילית.

אסתפק בכמה דוגמאות: השגריר יכול לנסות להתהדר במספר הסמינרים המיוחדים שנערכו בליטא למורים בנושא השואה. אך האם הוקדשה באותם סמינרים תשומת לב ראויה לתפקיד המאסיבי של משתפי פעולה ליטאים ברצח יהודים בליטא, ואפילו מחוצה לה, בבלארוס ופולין? מובן שלא. כי אותם אנשים המופקדים על החינוך בליטא בנושא השואה הם האחראים להפצת המסר השקרי של "הצהרת פראג" - שעל פיה, פשעי הנאצים והקומוניסטים הם רעים באותה מידה. אנשים אלה מקפידים להצניע, או להסתיר לחלוטין, את ההשתתפות המאסיבית של ליטאים ברצח.

עוד דוגמה לדו-פרצופיות הליטאית בנושא השואה היא הכרזת הממשלה על שנת 2011 כ"שנת זיכרון לקורבנות השואה", כפי שהשגריר ציין במכתבו. אלא שהשגריר לא ציין, כי שבוע לאחר ההכרזה ההיא הכריזה הממשלה, שאותה שנת 2011 תהיה גם שנת ההכרה ב"גיבורי ליטא". ובין אלה הנחשבים גיבורים שנלחמו לעצמאות ליטא יש, כידוע, כאלה שרצחו יהודים בשואה - מה שבליטא אינו מונע מ"לוחם חופש" לזכות לכבוד ולהערצה.

לדאבוני, מדינת ישראל מתעלמת מהתופעות השערורייתיות האלה ו"מוכרת" את ההיסטוריה של השואה וזיכרון קורבנותיה בליטא בעבור נזיד עדשים של הצבעה באונסק"ו. הצבעה שלא שינתה דבר, אך פגעה קשה בכל מי שנושא השואה קרוב ללבו.

מנהל מרכז שמעון ויזנטל-ישראל

ירושלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ