החמרת העונש על הפקרה

עו"ד ורד כהן ועו"ד רענן בר-און
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד ורד כהן ועו"ד רענן בר-און

החובה של נהג כלפי נפגע בתאונת דרכים נקבעה בסעיף 64א לפקודת התעבורה (נוסח חדש), תשכ"א-1961: "(א) נוהג רכב המעורב בתאונה שבה נפגע אדם, אשר היה עליו לדעת כי בתאונה נפגע אדם או עשוי היה להיפגע אדם, ולא עצר במקום התאונה, או קרוב לו ככל האפשר כדי לעמוד על תוצאות התאונה ולהזעיק עזרה, דינו - מאסר שלוש שנים.

"(ב) נוהג רכב המעורב בתאונה שבה נפגע אדם, ולא עצר במקום התאונה, או קרוב לו ככל האפשר, כדי לעמוד על תוצאות התאונה, או עצר כאמור ולא הזעיק עזרה, דינו - מאסר שבע שנים.

"(ג) נוהג רכב המעורב בתאונה שבה נגרמה לאדם חבלה חמורה או שבה נהרג אדם, ולא עצר או לא הזעיק עזרה כאמור בסעיף קטן (ב), דינו - מאסר 14 שנים".

שתי החלופות משקפות דרגות חומרה שונות של מעשה ההפקרה. הראשונה מדברת על מצב שבו הנהג המעורב בתאונה ידע, או היה צריך לדעת, כי אדם היה עלול להיפגע. השנייה מדברת על נהג מעורב בתאונה שידע, או היה עליו לדעת, כי בתאונה נפגע אדם.

עבירת ההפקרה והעונשים שנקבעו מבטאים את כובד האחריות המשפטית והמוסרית הרובצת על נהג המעורב בתאונת דרכים. מטרת הנורמה החוקית היא להבטיח מתן עזרה מיידית לנפגע, על ידי הנהג הפוגע, ולמנוע מהנוהג ברכב להתחמק מאחריותו לתאונה על סמך השערתו, כי איננו אשם או כי איש לא נפגע בה.

הפקרה אחרי פגיעה היא עבירה קשה ומכוערת ופוגעת בשורשי הסולידריות החברתית הנדרשת לקיומה של חברה תקינה.

העונש על הפקרה מעביר מסר ברור וחד-משמעי הן לנהג העבריין והן לציבור הנהגים בכללותו: עליהם לעמוד בחובה המינימלית של כיבוד ערך חיי אדם והפגנת יחס אנושי וחמלה כלפי האחר.

יש לפעול בנחישות על מנת למנוע ולהוקיע מקרים של הפקרה. שילוב בין החמרת העונש המוטל על נהגי "פגע וברח" והעמדתם לדין באשמת רצח - ובין החמרת העונש המוטל על אחרים אשר לא הושיטו עזרה לאדם במצוקה, בנסיבות הקבועות בכלל "לא תעמוד על דם רעך" - דרוש והכרחי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ