הטיפול בבריאות הנפש נפגע מהרפורמה

השם שמור במערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השם שמור במערכת

משרד הבריאות העביר לפני כשבועיים את ה"רפורמה" בבריאות הנפש בצו ממשלתי, עוקף כנסת. משמעות הצו היא, שבמקום המשך דיונים נוקבים בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, הדורשים ממשרד הבריאות לשפר את הצעת החוק - רפורמה מרחיקת לכת וגורלית, הנוגעת בשינוי מבני של שירותי בריאות הנפש הציבוריים במדינה, מועברת בחתימה של שר ובנוכחות קומץ שרים שאינם מתמצאים בתחום.

זהו חוק בעייתי והרסני, המעביר את האחריות הביטוחית של טיפול נפשי ממשרד הבריאות לקופות החולים, אך גם כולל סל המגדיר מי זכאי לקבל טיפול ועד כמה.

על פי הסל, קטיגוריות שלמות של מטופלים מודרים ממעגל הזכאות לטיפול נפשי. פורום הפסיכולוגים והעובדים הסוציאליים לרפורמה מיטיבה מתריע על נזקי החוק. טענה עיקרית היא, שמדובר בהפרטת שירותי בריאות הנפש - טענה שמשרד הבריאות הכחיש בתוקף. אך לא עברו אלא שישה ימים, וועדת הכספים של הכנסת אישרה לקופות החולים לגבות 56 שקל לפגישה ראשונה של פסיכותרפיה ו-113 שקל מהפגישה השנייה עד הפגישה ה-30, בפנייה למטפל עצמאי של הקופה.

במשרד הבריאות טענו, שמטופלים ישלמו רק לרבעון. אך אלה המחירים שיידרשו לשלם מטופלים שאין להם אבחנה פסיכיאטרית המופיעה בסל של החוק. כמו כן, אלה יהיו המחירים לתושבים בפריפריה, שם הקופות אינן מחויבות לפתוח מרפאות רב-מקצועיות.

רבים מאלה שמקבלים היום טיפול בחינם יידרשו לשלם מאות שקלים בחודש, ואולי גם יוותרו על טיפול. כמו כן, מי שאינם בעלי אבחנה פסיכיאטרית, אך סובלים ממצוקה נפשית בשל גורמי מצוקה, לא יהיו זכאים לטיפול נפשי, ובכללם ילדים ובני נוער רבים. זאת ועוד, כמחצית האבחנות הפסיכיאטריות אינן כלולות בסל.

יש פתרון חלופי, המיטיב עם כולם וגם זול יותר: בתוספת של 80 מיליון שקל שיושקעו במערך הציבורי הקיים - במקום 350 מיליון שקל שהובטחו לרפורמה הביטוחית - ניתן להכפיל את מספר התחנות ולספק טיפול נפשי מקצועי ובחינם לכל מי שנזקק לכך.

פורום הפסיכולוגים והעובדים הסוציאליים בעד רפורמה מיטיבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ