חולדאי, המהגרים והעיר הגלובלית

ד"ר נתי מרום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר נתי מרום

בתגובה על "ראש העיר תל אביב מוביל קמפיין נגד מסתננים" מאת רויטל חובל ("הארץ", 24.5)

קמפיין ראשי הערים, הקורא לכלוא ולגרש 80 אלף מהגרים בלתי חוקיים, יוצר לגיטימציה להמשך ההתססה נגד מבקשי מקלט. הקמפיין הוא שלב נוסף בנסיגה מהמחויבות שהיתה בעבר לראש העיר תל אביב, רון חולדאי, כלפי "הקהילה הזרה" בעירו. אחד הצעדים הראשונים והאמיצים שנקט חולדאי כראש העיר ב-1998 היה להכיר בנוכחות מהגרי העבודה בתל אביב כתופעה בעלת מאפייני קבע.

לכן הקים את מסיל"ה, מרכז סיוע לקהילה הזרה, שהעניק ייעוץ, תמיכה והעצמה לקהילות המהגרים בעיר. חולדאי הבין בזמנו, שלטובת העיר - כולל השכונות העניות בדרום, שבהן התרכזו מהגרים רבים - על העירייה למלא את החלל שהותירה אזלת היד של הממשלה. חבל שכעת הוא בוחר להמריץ את הממשלה לכלוא ולגרש, במקום לדרוש סיוע ממשלתי למסיל"ה ולתוכניות עירוניות, שיתמודדו עם משבר מבקשי המקלט ויקלו את מצוקת התושבים בדרום העיר.

הקמפיין גם מעמיד בספק את שאיפת תל אביב להפוך ל"עיר עולם", חברה במועדון יוקרתי של ערים כמו ניו יורק, לונדון, פאריס וברצלונה. היוזמה שמקדמת העירייה בשנתיים האחרונות מבקשת "למצב" את תל אביב כמרכז עסקי, פיננסי ותרבותי בינלאומי. תוכנית העבודה מדברת על "סגנון חיים רב-תרבותי" וקובעת, כי "קפיצת המדרגה" אל המעמד הנכסף של עיר גלובלית "תושלם בעזרת הנכסים ‘הרכים' של העיר: חופש, סובלנות וקבלת האחר".

ובכן, המעמד מחייב. ערים גלובליות הכירו בכך שהגירה היא חלק בלתי נפרד מכלכלתן וחיונית לשגשוגן, ואף מקבלות אחריות כלפי מבקשי מקלט ופליטים. הן מעודדות רב-תרבותיות כערך וכמדיניות פרטנית, ופועלות למען שילוב של קבוצות אוכלוסייה חדשות וארעיות ולהפגת מתחים בינן לבין תושבי העיר הוותיקים.

חולדאי והעירייה נדרשים לתת מענה למציאות המורכבת של העיר הגלובלית, לא רק לאמץ מותג נוצץ. עליהם ללמוד מניסיון ערים אלה במדיניות הגירה ושילוב, ולהציב רף גבוה של פתיחות וסובלנות. שאם לא כן, שאיפת תל אביב להיות "עיר העולם" של ישראל תישאר סיסמה ריקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ