את מי משרת הביטוח הלאומי?

עו"ד סאמי אבו-ורדה מומחה לתביעות ביטוח לאומי ונזקי גוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד סאמי אבו-ורדה מומחה לתביעות ביטוח לאומי ונזקי גוף

אחת ה"הגנות" המרכזיות שיש לתושבי ישראל היא הביטחון ש"המוסד לביטוח לאומי" יתמוך בהם מלידה ועד פטירה. כל עובד מפריש משכרו לקופה המשותפת האמורה לפצותו בעת משבר: תאונת עבודה, מחלה קשה, לידה, נכות, מילואים ואבטלה. הביטוח הלאומי הוא המשענת הכלכלית, לפעמים היחידה, של השכיר והעצמאי בעת צרה.

אבל בשנים האחרונות נהפך המוסד לביטוח לאומי למשענת קנה רצוץ. ביולי 2003, לדוגמה, קוצץ המענק לעובד שנפגע ונפסקו לו עד 19% נכות, בכ-40%. באפריל 2005 שונה חוק הביטוח הלאומי, לרעת עובדים ששמיעתם נפגעה מרעש בעבודה. וכעבור כשנה, שוב שינו בביטוח הלאומי את התנאים ובמקום זכאות למענק למי שנקבעו לו 5 עד 19 אחוזי נכות, המענק יינתן רק למי שנקבעו לו 9 עד 19 אחוזי נכות. אוכלוסייה גדולה של נפגעים נותרה ללא מענקים.

כיצד מצליח הביטוח הלאומי, בעידוד משרד האוצר, לקצץ במענקי נפגעי תאונות עבודה ואין מוחה בידו? התשובה היא שאין מי שיילחם את מלחמת הנפגעים. שלא לדבר על הדרך הארוכה, המסורבלת, ולפעמים מבישה, שהם נאלצים לעבור עד לקבלת הזכאות. אנו עדים למצב שבו רק לקבוצות חזקות ומאורגנות יש הכוח והיכולת להילחם על זכויותיהן. אבל האם זו מדיניות הרווחה שהמוסד לביטוח לאומי אמור לקדם?

אנו, עורכי דין המתמחים בנושאי הביטוח הלאומי, נמצאים בחזית המאבק הזה ורואים את הנפגעים הנשחקים בגלגלי הביורוקרטיה. אנו שותפים למלחמתם הקשה לקבלת פיצויים וידנו קצרה מלהושיע מול הקיצוצים והגזירות המונחתים על ציבור חלש זה. מצד אחר יש לזכור, שזאת הקופה המשותפת של כולנו. אם ננהג בבזבזנות, הכסף ייגמר וכולנו נישאר בלא ביטחון סוציאלי.

לכן, לא נותר לנו אלא לבקש מראשי הביטוח הלאומי והאוצר לנהוג בשיקול דעת, לפתוח את הלב כדי לשמוע ואת היד כדי לתת בעת הצורך, על מנת לאפשר לנזקקים קיום בכבוד.

חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ