היפוך הפירמידה במדעי הרוח: מכמות לאיכות

פרופ' דפנה ארדינסט-וולקן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' דפנה ארדינסט-וולקן

הנתונים שהתפרסמו השבוע לגבי הירידה במספר הסטודנטים במדעי הרוח מכאיבים, אך אינם מפתיעים. אכן, מדעי הרוח אינם יכולים להיות מוקד משיכה לרבים, לא רק משום שלכאורה (ורק לכאורה) אין הם מציעים הכשרה מקצועית או הבטחה לפרנסה טובה, אלא גם ובעיקר בגלל סוג האתגר שהם מציבים לפני הלומד והחוקר.

מדעי הרוח, הנמצאים במצב של מגננה מתמדת בשנים האחרונות, עושים לעתים מאמץ לגיוס סטודנטים, כאשר המסרים העיקריים מכוונים להוכיח ש"יש מה לעשות עם התואר" בשוק העבודה. אכן, אין ספק שאוריינות במובן הרחב, יכולת ביטוי מפותחת והיכרות עם תרבויות העולם עשויות להועיל בכל תחום עיסוק, אבל נראה שאין בכך כדי לשכנע רבים לפנות ללימודים במדעי הרוח.

זאת ועוד, הצורך לגייס סטודנטים במספרים גבוהים על מנת לעמוד בלחצים כלכליים מלמעלה מוביל לעתים להנמכת סף הקבלה, הדרישות האקדמיות ורמת הלימוד. כתוצאה מכך נוצר תהליך פיחות מעגלי, העלול להצדיק, בדיעבד, את פנייתם של מועמדים טובים לתחומים אחרים.

ייתכן כי הפתרון למשבר יבוא עם היפוך הפירמידה והסטת הדגש במדעי הרוח מכמות לאיכות. כל מי שעמד לפני כיתת סטודנטים מכיר את התופעה של קבוצת משתתפים מצומצמת, לעתים רק שלושה או ארבעה סטודנטים צמאי ידע ונלהבים, המובילים את הדיון, יוצרים אנרגיה ודינמיקה של לימוד, ומצליחים לעתים לסחוף גם את יתר חבריהם. אלה הסטודנטים אשר לא יוותרו על מדעי הרוח, גם אם הציון הפסיכומטרי שלהם גבוה דיו כדי להתקבל לתחומים מבוקשים ומשתלמים יותר. ואלה האנשים - מועטים ואיכותיים - שיש לנסות ולגייס למדעי הרוח באמצעות יצירת תשתית ראויה של תנאי לימוד ומחקר.

מאחר שמדעי הרוח אינם מחייבים בנייה ותחזוקה של מעבדות ורכש של ציוד משוכלל, עלותם נמוכה יחסית מבחינת האוניברסיטאות, ולכן ניתן לחשוב על שינוי מהותי במיצובם ובגישה אליהם. אם מדעי הרוח יורשו להעלות את סף הקבלה ולגייס רק סטודנטים המסוגלים לעמוד בדרישות הגבוהות, וזאת בלי להסתכן באובדן תקנים (לאחר קיצוצים משמעותיים בשנים האחרונות), או להיקנס בגין שיעור נרשמים נמוך; אם ניתן יהיה לשמור על רף גבוה ולקיים תוכניות לימודים איכותיות ותובעניות; אם נשכיל להציע הוראה המאפשרת שיחה ודיון מעמיק, מגוון קורסים ברמה גבוהה וספריות טובות - לא הרבה יותר מזה - נוכל לשמר ולהשביח את תחומי הדעת שלנו ולהשיבם למקומם הראוי. הרי גם כאשר מדעי הרוח הולכים ומידלדלים, הרוח עצמה אינה מידלדלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ