בבית או בביה"ח? זכותה של האשה להחליט היכן ללדת

העידן שבו הממשלה והממסד מסתתרים מאחורי סיסמאות, מוכרים חצאי אמיתות ושולטים במידע הסתיים; לאשה יש זכות לעשות כרצונה

אליס מילר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליס מילר

בתגובה על "תנו לרופאים לנהל לידות" מאת דרורית הוכנר צלניקר ("הארץ", 27.11)

בזמן האחרון שוב דנים בלידות בבית אל מול לידות בבתי החולים. המצדדים בבתי החולים הם בדרך כלל פרופסורים, מנהלי מחלקות ומנהלי בתי חולים, המדברים בשפה מתנשאת על הנשים, שעיניהן ברחמן ואין הן מסוגלות להתייחס לשיקולים קרים, בהיותן עמוסות הורמונים. "תהליך הלידה עצמו, עם או בלי משככים, עם או בלי דולפינים, נהפך למרכזי יותר מבריאות האם והיילוד", כותבת פרופ' דרורית הוכנר צלניקר, מנהלת מחלקת נשים ויולדות בבית החולים האוניברסיטאי הדסה הר הצופים בירושלים. כלומר, עיזבו אותנו מדולפינים ונרות; תנו לנו לעשות את עבודתנו ולהציל נשים ויילודים.

המצדדות בלידות טבעיות הן בדרך כלל נשים אחרי לידת בית מוצלחת, המדברות על חוסר הנוחות שהרגישו במערכת ועל חוסר ההתחשבות ברצונותיהן. הן מציגות את הרופאים והמיילדות כמומחים מכניים, חסרי רגש ורגישות.

אני מציעה לשנות את סגנון הדיבור ולחשוב על דבר אחד בלבד: אשה הבוחרת בלידה בבית עושה זאת כי זהו רצונה.

אשרינו שהגענו למצב, שבו יש עדיין תחומים בחיינו שבהם אנחנו יכולים להחליט בעצמנו מה טוב לנו. היום בעידן האינטרנט לא חסר מידע. הנשים היולדות בביתן הן בעלות מידע נרחב על הסיכונים הכרוכים בלידה בבית ועל "הרווחים" שאשה זוכה להם בזכות היותה בשליטה בלידה. העידן שבו הממשלה והממסד שולטים בידע הסתיים. לא ניתן עוד להסתתר מאחורי סיסמאות כמו "בריאות הציבור" ולמכור חצאי אמיתות.

ילדתי את בתי השנייה בבית, בארץ זרה, על פסגת הר על יד נהר ענקי, ולצדי מיילדת אלופה מירושלים. באותם רגעים ממש ילדה חברתי הטובה ביותר את בנה השני בבית חולים, בישראל, ולצדה רופא ומיילדת בכירה.

שתינו נשים אחראיות, חושבות, מודעות, בעלות נטיות מדעיות וחופשיות. מה שקושר בין שתינו חזק יותר מכל דבר אחר הוא חופש הבחירה. שתינו בחרנו בעצמנו, והבחירה של כל אחת מאתנו היא הבחירה הנכונה לכל אחת מאתנו.

האמת איננה אחת. האמת כבכל דבר היא מטריצה של אמיתות. תלויות אדם ומצב.

אנא, שנו את נושא השיחה מדולפינים ורופאים חסרי רגש לשיחה חיובית, המהללת את זכות הבחירה. היא איננה מובנת מאליה ברוב החברות בעולם. אשרינו שזכינו לה.

האם המדינה רשאית לכפות על נשים ללדת בבית חולים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ