על ילדות שובבות, פטריארכיה ופורנוגרפיה

מרב מיכאלי נלחמת על הטמעת יחס שוויוני לנשים בעברית, אבל יוסי ורטר, שמכיר את כוחן של מלים, חושב שזו בדיחה ילדותית ומטופשת

אורי ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי ניב

בתגובה על “היחימוביצ’ים החדשים של שלי והעבודה”
מאת יוסי ורטר ‏(“הארץ” 30.11‏)

“אם כן, נקיטת לשון זכר גם במקום שיש רוב נשים היא דרכה של העברית, ואין האקדמיה רואה עצמה רשאית לקבוע קביעה המנוגדת לדרך זו. אם דובר מן הדוברים רואה לנכון לנקוט דרך אחרת, יעשה זאת על דעתו”.

כך סיימה האקדמיה ללשון עברית את פרסומהּ, תחת הכותרת “איך פונים לקבוצה שרובה נשים” באתרהּ. בעיני הפרשן הפוליטי יוסי ורטר, זהו נוהג מטופש וילדותי. עיקר התייחסותו לבחירה במרב מיכאלי במקום גבוה ברשימת מפלגת העבודה לכנסת היה, שבשל בחירתה להשתמש בהטיית נקבה “היא תהפוך מהר מאוד לבדיחה של הכנסת ה-19”.

מיכאלי ושפיר. "ילדות שובבות"צילום: אילן אסייג

כתיבתו של ורטר מושחזת תמיד, והוא מכיר היטב את כוחן של מלים. אני תוהה לעצמי אם שם לב לקונוטציות המיניות, אפילו פורנוגרפיות, של המלים בהן בחר לתאר את מושאות כתיבתו: מרב מיכאלי וסתיו שפיר אינן סתם “ילדות”, ביטוי שבא להמעיט בערכן, להקטינן ולהקניטן, הן “ילדות שובבות”. הראשונה אוכלת בידיים, יושבת על שולחנו של הבוס ‏(ראש הממשלה, כמובן‏) וחושפת חזייה. השנייה, קטנטונת שכמותה, היא “ג’ינג’ית וזה אומר הכל” ‏(מה, לעזאזל, זה אומר?‏).

ורטר ודאי מכיר את האפליה המגדרית המובנת מאליה והטבועה בשפה העברית ‏(“עברית היא סקסמניאקית”, כתבה יונה וולך, “עברית מפלה לרעה או לטובה... ברבים יש זכות קדימה להם”‏). הקלות שבה אנו פונות ופונים לנשים בהטיית זכר הלמה היטב חברה פטריארכלית קדומה, אולם היום היא מקבעת יחס מתנשא, מקטין ופטרוני כלפי חצי מאוכלוסיית המין האנושי, שעודנה סובלת מיחס מפלה ברוב תחומי החיים.

השפה העברית ידעה תחייה והתחדשות. אני מברך את מרב מיכאלי על התעקשותה להעניק לנו התחדשות נוספת של השפה, ולהטמיע במלותינו היום־יומיות והכתובות יחס מאוזן, בהטיית תואר גברית לגברים ונשית לנשים.

אורי ניב, מורה לעברית וסטודנט בתוכנית לפדגוגיה ביקורתית בסמינר הקיבוצים, תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ