דבר ברכּוּת ושא בידך מקל גדול

דן יעקבסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן יעקבסון

בתגובה על “אין צורך בתיווך” מאת דניאל קרצר ‏(“הארץ”, 17.2‏)

המאמר של דניאל קרצר משקף בצורה מפוכחת ביותר את תמונת המצב ואת המתבקש מארצות הברית לעת הזאת לקראת הביקור הצפוי של הנשיא ברק אובמה בירושלים וברמאללה. בנסיבות הקיימות, כל הפרמטרים הדרושים לפתרון הסכסוך מונחים על השולחן. ברם, שני הצדדים אינם מסוגלים בכוחות עצמם להסכים על מאומה זולת, במקרה הטוב, ניהול הסכסוך לשום מקום.

לא רק ההנהגות הישראלית והפלסטינית משוללות רצון ויכולת פוליטית, אלא גם הרוב הדומם בקרב שני העמים חסר את האנרגיות הפנימיות, את האמון ואת הנכונות לשלם את המחירים הדרושים. כל זאת חרף ההסכמה העקרונית בקרב רוב עקבי בתוכם לפתרון שתי המדינות.
ביקור של נשיא ארצות הברית עשוי לספק את הדרמה הדרושה לשינוי פני הדברים. לשם כך עליו לבוא לאזור כשבידיו תוכנית פעולה אופרטיבית ובצדה לוח זמנים קשיח להפשרת המצב ולקידומו לקראת פתרון ברוח ההצעות של קרצר. ביקור שעיקרו מחוות למקומיים, פזילה לימין האמריקאי המבקש להכשיל את צעדיו הכלכליים בבית, ותיאום בנושא איראן וסוריה, לא יספק את הבשורה הדרושה.

הגיע הזמן, גם אם באיחור, שהנשיא האמריקאי הפופולרי יסגל לעצמו גישה אסרטיבית וממוקדת במדיניותו כלפי הסכסוך הישראלי־הפלסטיני. בגישתו להנהגות שני העמים כדאי שישקול את אימוץ הסיסמה של אחד מקודמיו, הנשיא תיאודור רוזוולט: “דבר ברכּוּת אך שא בידך מקל גדול”. בה במידה, חיוני שאובמה ישקף לציבור הישראלי והפלסטיני בגילוי לב ובכיכר העיר את תמונת המציאות הצפויה להם במקרה של הצלחה, וחלילה כישלון. אם אין בדעתו לעשות כן, מוטב שידחה את ביקורו שמא יביא יותר נזק מתועלת. עליו לזכור, כי כגובה הציפיות מביקורו עומק האכזבה הצפויה ותחושת המבוי הסתום והאסון המתקרב בקרב שוחרי מזרח תיכון אחר, אם ייכשל.

פרופ’ דן יעקבסון, מרכז־שותף של הוועדה המדינית של פורום ארגוני השלום הישראלי־פלסטיני, הרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ