עליית ה"טרמפיסטים"

יצחק לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק לוינסון

בתגובה על “גם לנו זה לא היה קל” מאת אביבה לורי (“הארץ”, 1.3)

קבוצת עולים גדולה לא הוזכרה בכתבה על “עליית גומולקה” והיא לא נמנתה עם אזרחי פולין, אלא ניצלה את ההזדמנות. "טרמפיסטים" אלה היו אזרחים סובייטיים, שמרביתם נולדו או חיו באזורים שנכללו בפולין עד מלחמת העולם השנייה. הם הודיעו על רצונם "לשוב למולדת" הפולנית, מה שהסובייטים אישרו אז, אך מפולין המשיכו לישראל.

בניגוד לתיאור שהובא בכתבה, "היתה זו עלייה שלא היתה ציונית בהגדרה", הרי שדווקא ה"טרמפיסטים" היו ציונים ועוד איך, חלקם הגדול בוגרי רשת בתי הספר "תרבות" ותנועות הנוער הציוניות. אני מעיד על כך ממקור ראשון, בהיותי בן להורים כאלה, שעלה יחד אתם. להערכתי, היו אלפי "טרמפיסטים" כאלה. לפחות יחד אתנו הגיעו מאות מהם, ברכבות ובמטוסים, מפולין לאיטליה ושם עלו על סיפון ה"מדיטרניאן", שב–19 באפריל 1957 הביאה אותם לנמל חיפה.

ביתנו בווילנה היה מעין בית־ועד ליוצאי העיירה סמורגון בבלארוס (פולין עד למלחמה). בערבים הוצבו תצפיתנים מאנשי הקבוצה במסדרון, בחדר המדרגות ובכניסה לבניין, כדי להזהיר מפני ביקור של המשטרה החשאית. זאת בעוד בדירתנו האזין אבי לתחנת הרדיו "קול ציון לגולה" ותירגם את השידור מעברית לרוסית באוזני עשרות חברים. אבי וכמה מחבריו אף נחקרו במשטרה החשאית, בעקבות הלשנה על שבמסיבה שנערכה ליום הולדתי שרו המשתתפים שירים עבריים. אם כך, הם היו ציונים גם בהגדרה.

ועוד לעניין הציונות: בתחילתה של “עליית גומולקה” קיבלו הורי באמצעות דודתי הזמנה להגר לקנדה. אבי אמר אז, שלהגר הוא רוצה רק לישראל ואם לא לשם, אזי טוב לו גם בברית המועצות. זאת מכיוון שמבחינה חומרית היה מצבנו נהדר, בזכות השכר הגבוה מאוד של אבי בתפקידו הבכיר וגם בזכות הפנסיה שקיבל כנכה מלחמה.

יצחק לוינסון, באר שבע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ