תמונה מורכבת ומרתקת

רוני שטאובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני שטאובר

בכינוס שנערך החודש ב”בית ווהלין” בגבעתיים ועסק בחלקו של "האיגוד הצבאי היהודי" (אצ"י) במרד גטו ורשה טען משה ארנס, כי הפעילות של אצ"י (שרבים מלוחמיו היו אנשי בית”ר) הושכחה במכוון על ידי ממסד מפא"י, וההתגוננות המזוינת נקשרה לכן רק בשמו של "הארגון היהודי הלוחם" (אי"ל), שהיה מזוהה עם השמאל הציוני. טענות אלה משקפות רק באופן חלקי את התמונה המורכבת והמרתקת של התגבשות זיכרון המרד בשנים הראשונות של מדינת ישראל ואת היחס שהפגינו כלפיו מפלגתו של ארנס, תנועת החרות, ומנהיגה מנחם בגין.

הזיהוי שנוצר בארץ בין המאבק המזוין בגטו לבין השמאל הציוני הושפע במידה רבה מהחשיבות שייחס זרם זה, בעיקר הקיבוץ המאוחד, לרעיון ההתגוננות בגטו בכלל ולמאבק של תנועות "דרור" ו"השומר הצעיר" שהיו קשורות בו בפרט. בניגוד לקו זה, לא פעלה תנועת החרות כדי להנציח את חברי בית"ר במרי. גבורתם של לוחמי אצ"ל והטענה כי גירשו את הבריטים מן הארץ היו למיתוס המכונן של המפלגה. המאבק הנואש של חברי בית"ר והתנועה הרוויזיוניסטית שנשארו בגולה נדחק אל שולי התודעה, לא רק של הציבור הכללי בארץ אלא גם של נאמני תנועת החרות.

חשוב להדגיש, כי אף על פי שהשמאל הציוני הבליט בפעולות ההנצחה, ובכלל זה בספרי הגטאות והפרטיזנים, את התנועות הקשורות בו וגימד את חלקן של תנועות שאת תפישת עולמן שלל, כמו התנועה הרוויזיוניסטית – לא היו מטרותיו מגזריות בלבד. בניגוד לתנועת החרות ולמפא"י, השמאל הציוני נאבק על הפיכת דגל המרד בגטו למרכיב מרכזי בתודעה ההיסטורית של החברה הישראלית. עוד יש לציין, כי בשנות ה-70 היה זה ההיסטוריון ישראל גוטמן, מחשובי חוקרי השואה, חבר "השומר הצעיר" לשעבר ומלוחמי אי"ל בגטו ורשה, שתיאר לראשונה באופן מבוסס את סיפורו של אצ"י, כל זאת כחלק ממחקרו ההיסטורי הפורץ דרך על גטו ורשה.

ד"ר רוני שטאובר, אוניברסיטת תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ