סולידריות עם בית צפאפא

פז כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פז כהן

לפני כשבועיים, בשעה 2:00 לפנות בוקר, נעצר יו"ר ועד ההורים של בית הספר המקומי בבית צפאפא, עבד אל־כרים לאפי. העילה הרשמית למעצרו היתה הפרת שלום הציבור. העילה הלא רשמית היתה, ככל הנראה, החלטת ועד ההורים להשבית את הלימודים בבית הספר ליום אחד, במחאה על סלילת כביש מהיר בשכונה.

אני מכיר את עבד מתוקף תפקידו כיו"ר ועד ההורים של בתי הספר במזרח ירושלים ותפקידי כיו"ר ועד ההורים של ירושלים כולה: בחור נמרץ, דוגל בסובלנות ובדו־קיום, אזרח שומר חוק שמקדיש חלק גדול מזמנו להתנדבות לטובת עתידם החינוכי של ילדי ירושלים. עם היוודע דבר מעצרו, פניתי למפקדי המשטרה והבעתי את מורת רוחי. השבתת הלימודים היא צעד מחאה מקובל, כשהנושא חשוב והמצוקה קיצונית. התעודדתי משחרורו המהיר ומהשיח הרציף שפתחה המשטרה עם התושבים. יחד עם זאת, המשך השימוש בתפישת עולם צבאית, ממשיך להטריד את מנוחתי.

בית צפאפא היא שכונה כפרית ערבית, החיה בשכנות טובה ושלווה עם השכונות היהודיות שסביבה. עד שנת 1967 היתה השכונה חצויה על ידי הקו הירוק, ובתי האבן העתיקים והמרחבים הירוקים נשתמרו עד היום, לצד בנייה והתחדשות מבוקרת. פארק המסילה היפה שחנכה העירייה בלב השכונה מאפשר טעימה מהנוף הירושלמי המיוחד הזה.

תושבי בית צפאפא מוחים על סלילת אוטוסטראדה בת שישה נתיבים החוצה את השכונה. זהו מאבק קהילתי וסביבתי של תושבי ירושלים. אין מקום לשילוב מסתערבים בהפגנה אזרחית שנערכת בעיר ומתקיימת כחוק ובתיאום. אין מקום לאיים על שליחי ציבור הפועלים באופן גלוי ואמיץ כדי לבטא את מצוקתם של אזרחים שנפגעו. ההתייחסות למחאה כאל חלק מהמאבק הישראלי־הפלסטיני פוגעת בערכים אזרחיים ודמוקרטיים ומאיימת לא רק על הנוף אלא גם על עשרות שנים של דו־קיום ויחסי אמון.

פז כהן, יו"ר ארגון הורים למערכת החינוך בירושלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ