גם אנחנו רבנים מתונים

אבי פסקל ואפרים זדוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי פסקל ואפרים זדוף

בתגובה על “יש רבנים מתונים” מאת אריה חסיד ואמילי לוי־שוחט
 (“הארץ”, 10.3)

אנו מסכימים עם עיקרי הדברים של הכותבים: הגדרת היהדות על פי הממסד הרבני האורתודוקסי אינה מקובלת על מיליוני ישראלים (ולא רק מאות אלפים כפי שצוין במאמר). וגם אותם רבנים המנסים להיראות בציבור כ"מתונים" – רבני צהר - כל מטרתם לעטוף את הטקסים האורתודוקסיים הלא שוויוניים והמפלים לרעה את הצד הנשי שבחתונה, באצטלה של "נחמדות". כוונתם "להמתיק את הגלולה".

בין הרבנים המתונים הוזכרו במאמר רבות ורבנים רפורמים וקונסרבטיבים. אולם כדי להציג תמונה מלאה וקרובה יותר למציאות היו צריכים להזכיר את הרבות והרבנים החילונים המוסמכים בישראל. עד היום (מאז 2006) הוסמכנו 27 רבות ורבנים חילונים הומניסטים על ידי המכון הבינלאומי ליהדות חילונית הומניסטית – תמורה ישראל, וכיום לומדים 20 נשים וגברים במכון בירושלים.

הרבנים החילונים עורכים בשנה מאות טקסי לידה לבנים ולבנות, בר ובת מצווה, טקסי נישואים וכן טקסי קבורה ואבלות. אנו מלמדות ומלמדים תרבות יהודית על כל ההיבטים שלה במערכת החינוך הממלכתית וגם בבתי מדרש; מנהלות ומנהלים פעילויות לימודיות וחברתיות בקהילות בכל רחבי הארץ. אנו פעילים גם בזירה הציבורית, כגון בדיונים על חוק הנישואים החדש בכנסת.

אנו דוגלים/ות ביהדות פתוחה, הומניסטית, ומאמינים/ות שכל יהודי זכאי לחיות את הקשר שלו לתרבות היהודית על פי אמונותיו והשקפת עולמו ללא כפייה.

כאשר כותבים על רבנים מתונים, רפורמים וקונסרבטיבים, שאותם אנו מכבדים ומעריכים ולפעמים אנו יוצאים ביחד למאבקים משותפים, חשוב שיודגש שהם/ן אינם/ן היחידים/ות.

הרב אבי פסקל, יו”ר; הרב ד"ר אפרים זדוף, חבר הנהלה,

מרח"ב (מועצת הרבנים החילונים בישראל), ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ