נשים בעולם האמיתי

גיא שני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא שני

בתגובה על “דברי במספרים, גברת” מאת רוית הכט (“הארץ”, 8.3)

במאמר שהתפרסם ביום האשה טענה רוית הכט, כי שוויון מגדרי אמיתי יושג רק לאחר שנשים ינהלו את כספן וילמדו את רזי העולם הכלכלי. אכן, כסף ושליטה על כסף תמיד היוו כלי לשליטה חברתית, אולם האמונה כי שליטת הנשים בכספן ובתקציב המשפחה תוביל לשוויון בין המינים לא רק שאינה עומדת במבחן המציאות - היא גם משעתקת תפישות פטריארכליות.

בזמנים היסטוריים ובחברות שונות (כגון יפאן הפיאודלית), נשים שלטו בתקציב משק הבית וניהלו אותו, אך עדיין נחשבו למעמד חברתי נחות. מעבר לכך, נשים היום משכילות מבעבר ואף יותר מגברים, ומשתתפות בשוק העבודה בשיעורים הולכים וגדלים, אך הדבר עוד לא הוביל לשוויון מגדרי, כלכלי או חברתי. הסיבה לכך אינה אי היכולת לקרוא את תלוש השכר אלא תפישות והסדרים חברתיים שורשיים שמפרידים בין הכלכלה לשאר תחומי החיים, ומשייכים נשים באופן "טבעי" לתחומי החיים הפרטיים, הנחשבים פחותי ערך. אלה הן התפישות שמצדיקות תשלום משכורות עתק לאנשי פיננסים המשרתים קומץ בעלי הון, ומשכורות זעומות למורות האמונות על גידול דור העתיד של כלל החברה.

תפישה זו עומדת בבסיס המאמר, שבזלזול מאצ'ואיסטי קורא לנשים להפסיק להיות "ילד נוסף במשפחה", לצאת לעולם האמיתי (שהוא גברי כמובן) ולהוכיח שגם הן יכולות. אמירות אלה לא רק משעתקות את הקישור שבין נשיות לרגשיות וילדותיות, אלא גם את הסגידה ל"עולם האמיתי" שבו גברים־גברים מנהלים את העניינים, תוך התעלמות מכישלון המערכת הקיימת להוביל לרווחה כלכלית וביטחון לכלל האוכלוסייה. החזון של שילוב נשים בתוך עולם זה הינו אוטופיה עצובה, שבה קומץ נשים יצליח להשתחל אל המנגנון שמעשיר אחוז מאוכלוסיית העולם ומשאיר את שאר אזרחיות ואזרחי העולם להילחם על הפירורים.

גיא שני, תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ