הורדוס מלך על יהודה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבריאל ברקאי

בתגובה על "חופרים וכובשים" מאת יונתן מזרחי ("הארץ", 17.3)

במקום לשבח את אוצרי מוזיאון ישראל על התערוכה המופלאה שהעניקו לנו על מסעו האחרון של הורדוס, ובמקום לברך על ההחלטה של אוניברסיטת תל אביב להמשיך במחקר הארכיאולוגי של ירושלים, בחר הכותב ליידות אבנים בעושים במלאכה. הוא מדגיש שעל האתרים הארכיאולוגיים להיות "נגישים לתושבים ולהישאר באחריותם" וטוען במאמרו ל”קשר של אתרי המורשת לתושבים הפלסטינים במקום”. הוא כנראה מכוון את דבריו לבדואים משבטי התעמרה היושבים בכפר זעתרה שלרגלי ההרודיון. אלה הם אותם אנשים שעסקו במשך שנים בשוד ובהרס של נכסי התרבות בחשובים ביותר בארץ, במערות מדבר יהודה שבהן נתגלו המגילות הגנוזות.

לא ידוע לי על שום מפעל ארכיאולוגי פלסטיני ראוי לשמו שנערך באדמה הפלסטינית, לא לפני מלחמת ששת הימים ולא לאחר הקמת הרשות הפלסטינית. יש לזכור שהורדוס היה מלך יהודה ולא מלך פלסטין. לשטחה של עיר דוד ולממצאים במקום אין כל קשר למורשת התרבותית הפלסטינית. החפירות בעיר דוד נערכות ברובן באדמות שאין לגביהן מחלקות על הבעלות, והן נרכשו ב–1907 על ידי הברון אדמונד דה רוטשילד לצורך קיום חפירות ארכיאולוגיות. כל קישור של הורדוס או של עיר דוד למורשת תרבותית פלסטינית כלשהי הוא מסולף ושקרי.

עיר דוד נמצאת בירושלים בירת מדינת ישראל, ומידת "אי הנעימות" של "הכיבוש" ברחבי ירושלים אינה שונה מזאת של ה"כיבוש" בתל קסילה שבשטחי שייח מוניס (רמת אביב) בתל אביב. להבדיל ממעצמות כובשות מן העבר, הממצאים הארכיאולוגיים של יריחו והרודיון לא הועברו למוזיאונים אימפריאליים מעבר לים, אלא נשארו כולם בארץ. כל חובב של התרבויות הקדומות וכל אזרח שוחר תרבות יכול להגיע למוזיאון ישראל, לרכוש כרטיס ולחזות בכל הממצאים.

ד"ר גבריאל ברקאי, ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ