מכתבים למערכת

מצוקתו של שמאלן ישר

בתגובה על “שמאלנים, צאו מהפנטזיה” מאת
אלוף בן (“הארץ”, 18.3)

עורך “הארץ” היטיב לתאר את מצוקתו של שמאלן ישר ומסביר מדוע טיעוני השמאל שחוקים ועל כן רוב הציבור לא קונה אותם.

יחד עם זאת, אין לו מה להציע מלבד “לרענן את המסר” ו”למצוא מנהיג שיחבר אותו לזרם המרכזי”. הוא לא מפרט מהו המסר שאותו יש לרענן וכיצד מרעננים. לא ברור כיצד מנהיג עם טיעונים שחוקים יכול לסחוף אחריו זרם מרכזי שאף הוא לא מוגדר.

המציאות העגומה שאנו חיים בה אינה מאפשרת להגיע לפתרון שישים קץ לסכסוך עם הפלסטינים בעתיד הנראה לעין, וכדאי שנתרגל לחיות עם זה.

יואל ינון, קרית־אונו

מרתון בנוסח טהיטי

איך מקיימים מרוץ מרתון באקלים חם ולח וללא נפגעים?

לפני שבועות אחדים ביקרתי באי מוריאה, בארכיפלג איי טהיטי שבאוקיינוס השקט. האי מאופיין במזג אוויר חם ולח בשעות היום והצהריים. באחד הימים התקיים שם מרוץ מרתון עם מספר משתתפים גדול. המרוץ החל בשעה 02:00 בלילה, בעוד החושך פרוש על פני האי, ואחרוני הרצים סיימו עד 9:00 בבוקר. לא היו נפגעים והמרוץ עבר בהצלחה.

הרצים הגיעו מבעוד יום למקום הכינוס, לנו שם חלק מהלילה באוהלים ובמתקנים שהוכנו להם, ונהנו מריצה במזג אוויר סביר.

לכן, הביקורת על מרוץ המרתון בתל אביב, שהתקיים ביום חם, מוצדקת. אילו היו מתחילים מוקדם יותר, בשעות הקטנות של הלילה, יש להניח שהיו נמנעות פגיעות רבות ואף אובדן חייו של רץ צעיר.

זיוה מימוני, רעננה

סוג של מציצנות

הדרישה לפרסום הצהרת ההון של חברי הכנסת היא סוג של מציצנות. כל אזרח, וגם חבר כנסת, זכאי למידת פרטיות מסוימת. אבל אנחנו רוצים לדעת כמה הרוויח יאיר לפיד וכמה יעקב פרי. לדעתי יש להסתפק בהצהרה שתופקד (כמו היום), ובמעקב של גורמי הכנסת.

אברהם גייר, יפו

החלטה פופוליסטית

ערב הבחירות החליט שר התחבורה לתת מתנה לציבור הנהגים ולהעלות את מהירות הנהיגה המותרת בכביש 6 ל–120 קמ”ש. זאת, בניגוד להמלצותיה של ועדת מומחים ובניגוד לעמדתה של עמותת “אור ירוק”.

מהירות מרבית של 120 קמ”ש פירושה, הלכה למעשה, היתר לנהיגה במהירות של 132 קמ”ש. זוהי מהירות גבוהה ומסוכנת שאיננה הולמת את תנאי הבטיחות בכביש 6. מאז תחילת השנה ועד למועד כתיבת שורות אלה (18 במארס) נהרגו בישראל 71 בני אדם בתאונות דרכים, יותר מאשר בתקופה המקבילה אשתקד. מספר מחריד זה עלול היה להיות גדול יותר אילו מומשה מתנת הבחירות של שר התחבורה.

יותר מ–31 אלף בני אדם נהרגו בתאונות דרכים מאז קום המדינה - יותר ממספר ההרוגים בכל מלחמות ישראל גם יחד. על הממשלה החדשה לתת עדיפות עליונה למלחמה בתאונות הדרכים ולבטל לאלתר את ההחלטה הפופוליסטית להתיר נהיגה במהירות של 132 קמ”ש. חיי אדם חשובים מכל.

מיקי גור, נוה מונוסון

תעתועי זיכרון

בלי להתייחס לשאלה אם ח”כ אביגדור ליברמן זכאי או לא, נוסף לפרשה בזמן האחרון רובד נוסף בלתי צפוי: התנהגות תמוהה ולכאורה בלתי הולמת של דני אילון, סגנו לשעבר של ליברמן במשרד החוץ.

בראיון בערוץ הראשון אמר אילון כי לא זכור לו ששר החוץ ליברמן דיבר אתו על מינויו של זאב בן אריה לשגריר בלטביה או דחף לבחירתו, וכי היה זה מינוי ראוי. אבל כפי שמלמד כתב האישום שהוגש נגד ליברמן, יום בהיר אחד נזכר אילון שהממונה עליו ביקש ממנו לפעול למינויו של בן אריה. הסיבה האפשרית לכך שאילון “נזכר” שמשהו שעשה לא היה תקין היא שליברמן לא הציב אותו במקום ריאלי ברשימת המפלגה לבחירות לכנסת.

אילון, אם כך, סייע למנות שגריר בצורה בלתי תקינה, ולכאורה חיפה על כך כדי לשמור על מעמדו ותפקידו. נשאלת שאלה עקרונית: אילו אילון היה נשאר במקום ריאלי ברשימה לכנסת, האם אז היה ליברמן ממשיך להיות שר ואילון היה ממשיך בתפקיד סגנו?

לדעתי, מעשיו של אילון אינם חמורים פחות מאלה המיוחסים לליברמן.

ד”ר עזרא דבר, נתניה

דברים שלא אמרתי

בתגובה על “גזענות בשירות המדינה” מאת רונה מורן ומרים ויילר (“הארץ”, 18.3)

במאמר צוטטו דברים קשים בשמי מבלי שהכותבות ביקשו את תגובתי, בפרט בשאלה אם אכן אמרתי את הדברים ואם הם משקפים את עמדותי. מקור הדברים שציטטו הכותבות הוא בכתבה “גם לצדק החברתי יש גבול” (TheMarker, 1.3), שבה יוחסו לי בטעות גם דברים שלא אמרתי.

לגופו של עניין, אני ספקן מסיבות שונות לגבי הכדאיות שברפורמה גורפת בגבולות הרשויות המקומיות ומעדיף בדיקות פרטניות, אך לא אני המקור למה שצוטט כביכול מפי בהמשך. אכן, לדעתי יש חסם פוליטי בפני מנגנונים של חלוקה מחדש של ההכנסות בישראל על פי קריטריונים, משום שמשמעותה של חלוקה כזאת היא העברת משאבים מחזקים ומקושרים לאוכלוסייה הערבית, והדבר מצנן את ההתלהבות הפוליטית ממנגנונים אלה כאשר עוברים מן ההצהרות לשלב היישום.

פרופ’ ערן רזין, ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ