מכתבים למערכת 21.13.2013

מכתבים למערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכתבים למערכת

חסר: משרד לענייני הרוב

...ואחרי כל המחאות ומעשי המרכבה, משרד חשוב אחד חסר: המשרד לענייני העובדים והעבודה. האם זה רק מפני שרוב האזרחים הם עובדים?

יעקב שמיר, מלכיה

האחים היהודים

מקובל במקומותינו להתגולל על המהפכות בעולם הערבי, ש"נגנבו" מידי החילונים הליברלים על ידי האחים המוסלמים. לצערי, רק מעטים במקומותינו מתריעים על תופעה דומה המתרחשת אצלנו, כאן ועכשיו.

כמו שבמדינות ערב יש "אחים מוסלמים", לנו יש "אחים יהודים", האחים של נפתלי בנט, ובראשם המתנחלים שסיפחו את "יש עתיד". וכך קמו "האחים היהודים", לכאורה דתיים נאורים אך למעשה פונדמנטליסטים, בראשות תאומים סיאמיים, יאיר לפיד ובנט, וזוגות מוזרים כמו יעל גרמן ואורית סטרוק, עפר שלח ואורי אריאל, הרב שי פירון והרב דב ליאור.

בתנועת האחים דרים בכפיפה אחת מתנחלים, חרד"לים ורבנים מסיתים עם יושבי בתי קפה ונהגי ג'יפים, הפוסלים את ה"זועביז'" וה"אבוז'" ומעלים על נס את הקפיטליזם החזירי. כך נוצר מחנה המתכנה “ציוני”, אך הוא התגלמות הגלותיות המפוחדת, המדירה ואף תוקפת את השכן מתוך פחד מהזר.

את הפחד הביאו שני התאומים האשכנזים ממזרח אירופה, ולא הבינו שהציונות הקימה מדינה שההדרה וההשפלה של רבים מאזרחיה ומיושביה היא בשורה הפוכה מזאת שרצתה הציונות להביא. בחיבור הדביק הזה, המבוסס על פחד, גנבו ה"אחים" את דעת הציבור ואת הציונות כולה. די ל"משפחתיות" הדביקה הזאת.

נמרוד שפיר, תל אביב

עניינים דחופים וחשובים

בתגובה על “נסגר מעגל בפרשת קסטנר” מאת דן לאור (“הארץ”, 5.3)

בנאום הבכורה שלה בכנסת אמרה חברת הכנסת מרב מיכאלי: "ד"ר ישראל קסטנר, סבא שלי, הציל עשרות אלפי יהודיות ויהודים בשואה". עשרות אלפים? לפני כארבע שנים נקבה מיכאלי מספר גדול בהרבה: "ישראל קסטנר הציל מאות אלפי יהודיות ויהודים בהונגריה מהשמדה" (“הארץ”, 20.4.2009). איפה האמינות?

בעקבות הנאום כתב פרופ' דן לאור מאמר להגנתו של קסטנר, ובו הוא כמעט מאשים את חנה סנש "שנעצרה בגבול הונגריה זמן קצר לאחר שחצתה אותו באופן בלתי חוקי מבלי שעלה בידה להציל אפילו יהודי אחד", כאילו יכלה לקבל ויזה חוקית.

הדעות על קסטנר חלוקות מאוד גם בין ההיסטוריונים. פרופ' יחיעם ויץ, למשל, כתב ספר, "האיש שנרצח פעמיים" (1995), ומן השם אפשר להבין מהי עמדתו. אבל בספרו נמצא תיאור מזעזע, המתבסס על עדותה של קתרינה סנש במשפט גרינוולד/קסטנר, על "ניסיונותיה הכושלים להסתייע בקסטנר ולהיפגש עמו" בבודפשט, כדי שיעזור לה להציל את בתה. המזכירה דחתה את האם שוב ושוב במשך ימים, ולבסוף אמרה ש”עכשיו קסטנר יכול לטפל רק בעניינים חשובים ודחופים".

להציל את חנה סנש לא היה די דחוף ודי חשוב בעיני סבא של ח”כ מיכאלי. אבל דחוף וחשוב היה בעיניו להציל אחרי המלחמה מחבל התלייה את עוזריו של אדולף אייכמן: קורט בכר, הרמן קרומיי, דיטר ויסליצני והאנס יוטנר – כולם קצינים בכירים באס־אס. מוטב היה אם הנכדה המסורה היתה משאירה את הפרשה למשפט ההיסטוריה.

עמיחי ישראלי, ראש פינה

מדי כמה חודשים קם מישהו ומנסה לתקן את המסקנות של המחקר ההיסטורי בשאלה מה ידעו יהודי הונגריה בחודשים הגורליים של קיץ 1944, על המצפה לאלה שיעלו לקרונות הגירוש. השאלה הרלוונטית היחידה שיש לשאול היא, אם קסטנר הסתיר מיהודי הונגריה מה צפוי להם. התשובה על שאלה זו ברורה וחד משמעית. הוא לא רק שלא הסתיר, הוא דאג לשלוח שליחים לקהילות באזהרה ברורה מה צפוי למגורשים.

יהודי הונגריה למדו על ההשמדה כבר ב-1942 מיהודי סלובקיה שנמלטו באלפיהם להונגריה ובפיהם מידע שהביאו מגורשים שנמלטו מפולין וחזרו לסלובקיה. הדיבורים על יוזמות התנגדות ובריחה שנמנעו כביכול בקשר עם רכבת קסטנר לא רק הזויים, הם גם רעות רוח. יהודי הונגריה, בהובלת תנועות הנוער החלוציות, ניצלו כל אפשרות להצלה. בתים מוגנים, דירות מסתור, ניירות אריים, וגם רכבת קסטנר, היו חלק ממאמצים אלה.

האמת המרה היא, שאלה שמצאו דרך מילוט לא עלו לקרונות, ואלה שלא מצאו - עלו, באין מפלט. מה שהיה קשה להסביר ולהבין בעת משפט קסטנר צריך להיות ברור לכל מי שניסה מאז, לפחות קצת, ללמוד על השואה: אדם רגיל אינו קולט, שבלי כל סיבה הגיונית גורלו נחרץ; שבעתיים הוא מסרב לקלוט זאת כאשר אין לו כל אפשרות למנוע זאת. מי שיכול היה - ניסה לחמוק דרך כל סדק.

האם מאות האלפים שמצאו סדק כזה, ניצלו אותו ולא חיכו בבית, ידעו משהו שאלה שלא עשו כמותם לא ידעו?

דוד רינגולד, תל אביב

איזו התנשאות

תומכי JStreet בישראל פירסמו מודעת "ברוך הבא" לנשיא אובמה ("הארץ", 20.3), ובחוצפתם כי רבה קובעים בשבילו כדלקמן: "מטרה זו (פתרון הסכסוך הישראלי־הפלסטיני) צריכה לעמוד בראש סדר העדיפויות של מדיניות החוץ האמריקאית בקדנציה הקרובה".

איזו התנשאות, לקבוע לארצות הברית סדר עדיפויות. וכי אין אפגניסטאן, אין קוריאה הצפונית, אין עיראק, אין סוריה?! מה מבינים החותמים יותר מהנשיא, שר החוץ, הסנאט והקונגרס, כדי להעלות את סכסוכנו לראש מעייני מדיניות החוץ של ארצות הברית? קצת צניעות בבקשה.

ישראל בנר, ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ