למי אסור להשמיץ את הממשלה, ולמי מותר

ישראל הראל מתלונן שחרדים אמרו: "ממשלת זדון"; האם זכור לו הציטוט של גנדי: "זו ממשלה לא שפויה, מופקרת, כנועה, מבולבלת, בוגדנית, מטורפת"?

יצחק דר, חיפה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק דר, חיפה

ישראל הראל נזעק לשמע הביטוי "ממשלת הזדון" שנשמע מפיהם של רבנים חרדים, שנציגיהם איבדו את מקומותיהם בממשלה. זה המקום להיזכר ולהזכיר מה אמרו וכתבו על ממשלת יצחק רבין. אסתפק בשני ציטוטים מדברי הנואמים בהפגנה נגד הסכם אוסלו ב’, שהתקיימה בכיכר ציון בירושלים.

רחבעם זאבי: "זו ממשלה לא שפויה שהחליטה לאבד את מדינת ישראל לדעת... ממשלה מופקרת, כנועה, מבולבלת, בוגדנית, מטורפת, אחוזת דיבוק של ויתורים והתחסלות מרצון; ממשלה מטושטשת שיצאה מדעתה, תועת רוח ומתבוללת, מפריחה בלונים וחובקת בכוח פרסים נובלים; ממשלה שהוכתה בשיגעון ושנשתבשה דעתה". אריאל שרון: ”הממשלה החולנית הזאת נכנעה לפושע מלחמה והיא למעשה ממשלה שמשתפת פעולה פעמיים, פעם אחת עם ארגון טרור ופעם שנייה נגד יהודים” (“הארץ”, 6.10.95).

והראל נעלב מהכינוי "ממשלת זדון"? מאזכור של הספר הלבן?

"ממשלה כנועה, מבולבלת, בוגדנית, מטורפת". רחבעם זאביצילום: עמוס בן-גרשום / לע"מ
"הממשלה החולנית נכנעה". אריק שרון צילום: ליאור מזרחי / באובאו

איני יודע מה עשה הראל בעת שהדברים האיומים נכתבו ונאמרו בשנות ה-90 על ממשלה בישראל ועל ראשה, אבל הכל יודעים, וחלק לא קטן מאתנו זוכרים, כיצד התנהג אז מחנה הימין. לא זו בלבד שלא היה גינוי לדברים, אלא שהם התקבלו בהסכמה ובהתלהבות.

המסקנה היא, שמה שאתה מאמין בו הוא האמת, ויש לאומרו גם בלשון בוטה, אבל כאשר תוקפים את דעותיך באותם טיעונים, הדבר אסור ומחייב גינוי.

ובאותו הקשר: סגן השר זאב אלקין הסביר ברדיו, שכל ערבי שביקש לעשות שלום עם ישראל נרצח על ידי בני עמו. ואני דווקא זוכר ראש ממשלה ישראלי שנרצח על ידי איש מבני עמו משום שביקש לעשות שלום עם הפלסטינים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ