אז כמה יאיר לפיד באמת שווה?

"הארץ" יצר רושם מוטעה לגבי עושרו של יו"ר יש עתיד, תוך שימוש לא הוגן או נבער בכמה מושגי כלכלה בסיסיים. הנה החשבון האמיתי

אודי בורשטין, גבעתיים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אודי בורשטין, גבעתיים

לא הצבעתי ליאיר לפיד וגם אני מעריך שמיקומו בסולם הסוציו־אקונומי גבוה בהרבה ממה שנהוג לכנות מעמד הביניים. אבל - וזהו אבל גדול - במאמר “גיבור מעמד הביניים” ‏(מוסף “הארץ” 15.3‏) נוצר רושם מוטעה לגבי עושרו של יאיר לפיד תוך שימוש לא הוגן או נבער מדעת בכמה מושגי כלכלה בסיסיים. הבה נבהיר כמה דברים:

1. במאמר נכתב כי “מהנתונים שהגיעו ל’הארץ’ עולה שבשנים האחרונות קיבל לפיד בממוצע כשני מיליון שקל בשנה על עבודותיו השונות”, ומיד לאחר מכן, כי “הכנסותיו של שר האוצר המיועד... הגיעו לחברת לפיד יאיר בע”מ שהקים ב–2002 והוא רשום כבעלים יחיד שלה עד היום”.

החברה של יאיר לפיד ולפיד כאדם פרטי הן שתי ישויות משפטיות שונות. משני המשפטים המצוטטים למעלה יכול להשתמע שיאיר לפיד קיבל לידיו כל שנה שני מיליון שקל “משכורת נטו” - ולא כך. חברת לפיד יאיר בע”מ יכולה להעביר כסף בצורה חוקית למר יאיר לפיד הפרטי בשתי צורות: א. לתת לו משכורת כמנהל של החברה. ב. להעניק לו דיווידנד מהרווחים שהחברה יצרה.

בשני המקרים, העברת הכסף מחייבת מיסוי. במקרה א’, על כל סכום שהחברה תעביר כשכר ליאיר לפיד המנהל, הוא יחויב במס הכנסה, בביטוח לאומי ובמס בריאות. מקובל להניח כי סך הסכום שמשולם במיסוי ‏(מס הכנסה עם ביטוח לאומי וביטוח בריאות‏) ברמות שכר אלו עומד על קצת יותר מ–50%. כלומר, במקרה כזה יאיר לפיד יקבל לידיו פחות ממיליון שקל נטו בשנה, ולא שני מיליון כפי שניתן היה להבין ממה שנכתב. אם נניח שלחברה היו גם הוצאות והיא לא היתה יכולה להעביר את כל הכנסותיה כשכר למנהל, הרי שנטו יאיר לפיד קיבל עוד פחות.

במקרה ב’, לפני שהחברה מעבירה רווחים לבעליה היא חייבת במס חברות על רווחיה שעומד על כ–25% ‏(בממוצע בעשור האחרון‏). וכשמר יאיר לפיד מושך רווחים מהחברה בצורת דיווידנד, הוא משלם 25% על הרווחים שמועברים אליו מהחברה. כלומר, אם לחברה היו אפס הוצאות וכל הכנסותיה היו רווחים, והיא העבירה את כולם ליאיר לפיד, הרי שבסופו של יום, יאיר לפיד האדם היה צריך לקבל כ–1.15 מיליון שקל בשנה, נטו.
בשני המקרים, הפרקטיקה אומרת שלחברה היו הוצאות אמיתיות וכי יאיר לפיד קיבל ממנה כספים בשני האופנים, כך שסביר להניח שלפיד הרוויח נטו בין 800,000 ל–900,000 שקל בשנה. סכום נאה מאוד, אבל פחות ממחצית ממה שהמאמר מציין.

2. נכתב במאמר ש”ב–2011 היתה לחברה הכנסה נוספת ויוצאת דופן ביחס להכנסות בשנים קודמות בשווי של יותר ממיליון שקל. ההכנסה הזאת הוגדרה בספרי החשבונות של החברה כדיווידנד”. מיד לאחר מכן נכתב כי “יצוין שמשיכת כספים מחברה בצורה כזו, דהיינו כדיווידנד ולא כשכר, גורמת לכך שבסופו של דבר במס המשולם למדינה הסכום נמוך יותר...” בשני משפטים אלה קיים בלבול ושוב נוצר רושם מוטעה אצל הקוראים: האם חברת לפיד יאיר בע”מ קיבלה דיווידנד מחברה אחרת ‏(ועל פי חוק היא לא צריכה לשלם על זה מס‏) או האם מר יאיר לפיד משך דיווידנד מהחברה שבבעלותו ובמקרה זה המס על הסכום הזה היה מגיע לכ–42.5%? ‏(מס חברות על הרווח בשילוב מס על היחיד על הדיווידנד‏).

בשני המקרים אין שום דבר חריג, אלא אם כן יתברר שההכנסה כדיווידנד שהגיעה לחברת לפיד יאיר בע”מ מגיעה ממקור מפוקפק, או שיתברר שחברת לפיד יאיר בע”מ שותפה בחברה אחרת ושלשותפות זו יש משמעות מאוד גדולה להכנסותיו ושוויו של יאיר לפיד. ואת זה צריך היה לבדוק ולהבהיר לקוראים.

3. נכתב במאמר: “מגזין ‘פורבס’ ישראל העריך בתחילת השנה את הונו של לפיד ב–22 מיליון שקל. ההערכה הזאת התבססה על נתוני השכר המשוערים שלו ועל שווי ביתו ברמת אביב... הנתונים המתפרסמים כאן לראשונה מוכיחים כי סך הכנסותיו של לפיד היה גבוה אף יותר”. מכך אפשר להבין שהונו של לפיד גדול מ–22 מיליון שקל, אולם במאמר לא נכתב למה התייחס המגזין כנתוני שכר של יאיר לפיד ושוב ישנו בלבול בין שני מושגים: “נתוני שכר” של יאיר לפיד כאדם ו”הכנסות” של החברה שבבעלותו.

בחשבון פשוט ביותר, גם על פי הנתונים המצוינים במאמר, ניתן לראות כי “שוויו” של יאיר לפיד נמוך בהרבה מ–22 מיליון שקל. מתוך הנחה כי הכנסתו נטו בעשור האחרון היתה קצת פחות ממיליון שקל בשנה ומתוך הנחה כי יאיר לפיד מפרנס את משפחתו והוא חי חיים נוחים, הרי שאין זה בלתי סביר להניח שמשפחת לפיד מוציאה בממוצע 35,000 שקל בחודש ואולי אף יותר ‏(בהתחשב בכך שילד אחד במשפחה הוא בעל צרכים מיוחדים‏).

במקרה הטוב, יאיר לפיד חסך חצי מיליון שקל בשנה בעשור האחרון. גם אם הוא ביצע השקעות מוצלחות במיוחד שהניבו לו תשואה שנתית פנטסטית של 10% על כספו הרי שסך הכל הצטברו בקופתו כ–7.5 מיליון שקל. שווי ביתו של יאיר לפיד הוערך בשמונה מיליון שקל ‏(ואינני יודע אם יש עליו משכנתה או לא‏). כלומר, שוויו של יאיר לפיד במקרה הטוב עומד על כ–15 מיליון שקל - לא סכום מבוטל אבל זה בוודאי נמוך מ–22 מיליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ