הפחד ממחיר השלום

שמואל כוכבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמואל כוכבי

בתגובה על “לפרוץ את קיר הברזל הישראלי” מאת קרלו שטרנגר ("הארץ", 5.4)

קרלו שטרנגר טועה בהערכתו כי הבעיה של ישראל היא החשש הביטחוני וחוסר האמונה שאפשר לחיות בשלום עם ארצות ערב. ישראל יודעת שמצרים תשמור על הסכם השלום אתה, אם היא רוצה להמשיך לקבל סיוע מארצות הברית. ירדן בוודאי לא תתקיף אותנו. אנחנו יודעים גם שאבו מאזן יגיד לנו תודה אם ניתן לו מדינה. הוא לא חולם לזרוק אותנו לים, הוא מתנגד לטרור ונלחם בו. כולם גם יודעים שאם תקום ביהודה ושומרון מדינה פלסטינית, השתלטות של החמאס עליה אינה עניין פשוט כל כך כפי שהיה בעזה. ירדן, מצרים, וכמובן ישראל מתנגדות לכך, ולאבו מאזן יש כלים למנוע זאת.

הסיבה העקרית להתנגדות של ישראל למיצוי תהליך השלום היא הפחד מהמחיר שצריך לשלם. בממשלה יודעים שלא ייכון שלום אם לא נחזיר את אריאל וקרית ארבע, נחלק את ירושלים וניתן לפלסטינים ריבונות על הר הבית. אנחנו מסכימים למדינה פלסטינית, אבל אך ורק לפי התנאים שלנו. אם אבו מאזן ("הוא לא פרטנר") יסכים למדינה פלסטינית על 60 אחוז מהשטחים, צבא ישראלי לאורך הירדן לתקופה בלתי מוגבלת, אריאל וקרית ארבע יישארו במקומן, אף פליט לא יחזור וירושלים לא תחולק - אם הוא יסכים לדבר כזה, יתברר פתאום שהוא בכלל אוהב ישראל, מניח תפילין כל בוקר ומלמד את הנכדים שלו לרקוד הורה.

זאת הסיבה שישראל מתנגדת ליוזמה הערבית ומאיצה באבו מאזן לבוא אל המשא ומתן, שהרי כל זמן שמדברים ויש "תהליך שלום", הכל בסדר. רק מה? שלא יקבע לנו תנאים מוקדמים! אנחנו נבנה איפה שבא לנו, הוא יישב וידבר, ואיש – כך אנחנו מאמינים – לא יבוא אלינו בטענות.

כך תקוע השלום, וקולו של השמאל הישראלי כמעט לא נשמע. צריך לזכור שבקהיר יצאו רבבות לרחובות על דברים הרבה פחות חשובים.

שמואל כוכבי, בני ברק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ