עוד צעד במצעד האיוולת

אבשלום הרצוג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבשלום הרצוג

בערב יום השואה נחת טיל קסאם נוסף באחד ממשקי עוטף עזה. תגובת הממשלה לא איחרה להגיע ולמחרת בשעה חמש ועשר דקות בבוקר הודיעו על סגירת מעברי הסחורות והאנשים מרצועת עזה ואליה. משאיות עמוסות פירות, תוצרת ניגרת ומזון לבהמות, שתואמו מראש והמתינו מהערב הקודם בכרם שלום, נתקעו באזור המעבר ללא מידע על מועד הפריקה הצפוי.

תגובה זו נהפכה זה מכבר לנוהל קבוע הגורם לנזקים במיליוני שקלים לחקלאים המשווקים מתוצרתם גם לרצועת עזה - מזון טרי שבגלל המצב הפוליטי והחלטות ממשלת ישראל, היחידים היכולים ומסוגלים לספקו הם חקלאי ישראל. עלות הובלת טריילר פירות מישראל לרצועה כ–6,500 שקל למשאית. החזרה וקירור של אוטו כזה משלשים את עלות ההובלה ולעתים אנו נאלצים לעשות זאת פעמים מספר בשל אותו נוהל. בשלב זה הפרי מאבד מאיכותו, ולפעמים אף נרקב ויש צורך להשמידו.

על פי כל הסימנים, מבצעי הירי האחרונים הינם ארגונים קיקיוניים (כלכליים, אך באצטלה אידיאולוגית) שאינם מקבלים אף את מרות החמאס ועושים זאת במטרה לגרור את ישראל לסגירת המעברים, כדי שיוכלו לגזור קופונים שמנים מתעשיית ההברחות במנהרות ממצרים. קברניטי המדינה משחקים משום מה היישר לידיהם. דרישתנו כמשווקים היא שכל משאית שתואמה לפריקה במעברים – אכן תיפרק בזמן ובמקום המתואמים, ואם לא כן - שיוקם מנגנון פיצוי, כדי לפצותנו על הנזק המשמעותי שנגרם לנו.

בתחילת החודש הייתי גאה לראות בטלוויזיה את אלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, שדיבר על הסיכוי לאינתיפאדה שלישית על רקע של משאיות עמוסות פרי באיו"ש, ואמר שהמסחר החקלאי הוא גורם ממתן ו"פורק לחץ" באזור מתוח מאוד ואלים. הלוואי שאחרים מקברניטי המדינה והמשק יבינו זאת טוב כמוהו. הגיע הזמן שמנהיגינו יקלטו כי אין קשר בין פוליטיקה לאספקת אוכל לבני אדם ויזכרו שכלכלה מנצחת מלחמות.

אבשלום הרצוג, חקלאי ומשווק, אלמגור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ