שום סגידה למדינה

אלכסנדר יעקובסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלכסנדר יעקובסון

בתגובה על "סכנת האפולוגטיקה" מאת דימיטרי שומסקי ("הארץ", 15.4)

דימיטרי שומסקי מצא לנכון לערב את אבי המנוח, אנטולי יעקובסון, שנפטר לפני 35 שנה, בוויכוח פוליטי אקטואלי על המדינה היהודית, בעזרת ציטוט חלקי מראיון אתו שנערך ב–1978 ופורסם בספר זיכרון משפחתי. לפי שומסקי, דבריו של אבי על אהבתו לישראל כמדינה יהודית מעידים על "סגידה למדינה" כמנגנון כוחני - אותו מנגנון שאבי קרא תיגר עליו כמתנגד משטר בברית המועצות, אבל "הקפיד לשמור על יראת הכבוד (כלפיו) באותו המובן בדיוק, כאשר מדובר במדינה היהודית".

ואולם ההקשר שבו הדברים נאמרו היה של הסתייגות מלאומנות יהודית צרת אופקים, הבעת סלידה מקסנופוביה יהודית, ועמידה, מצד אבי, על כך שאין הוא שותף לאלה שבעבורם ישראל היא "ארץ הקודש, או אולי 'מהנילוס עד הפרת' או משהו כזה". מוסדות השלטון של המדינה נראים בעיניו "מאוד לא סימפטיים", בתרבות הישראלית אין הוא מעורה, אך מה שהוא אוהב, לדבריו, זה את המדינה היהודית עצמה: "זה הדבר היחיד שמושך אותי, מפני שזה הכוח שמגן על היהודים, ואין בעולם כוח אחר כזה". הסבר זה לדבקותו של אבי במדינה היהודית, בדגש על המדינה פשוט כ"מכונה מדינתית", מושמט במאמר של שומסקי.

מי שקורא את דברי אבי רואה מיד עד כמה הם רחוקים מ"סגידה" כלשהי למדינה, וודאי שאין בהם היתר למדינת ישראל להשתמש בכוח באופן שהוא היה מתנגד לו בברית המועצות. מבחינת הלגיטימיות של שימוש בכוח והגבולות שלו, לא היה בעיניו שום הבדל בין המדינה היהודית, המדינה הסובייטית או כל מדינה אחרת. מה שנכון הוא, שהוא תמך באופן נחרץ ברעיון של ישראל כמדינה הנותנת בית לאומי, ועוד יותר מכך – מקלט בטוח, לעם היהודי. מי שמתנגד לרעיון זה אכן חולק על השקפתו של אבי המנוח. אבל גם במקרה זה, רצוי להתווכח עם החיים ולא עם המתים.

אלכסנדר יעקובסון, ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ