שעון אור וחושך

דב קהת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דב קהת

בתגובה על “ההזדמנות של סער” מאת נחמיה שטרסלר (“הארץ”, 2.4)

נחמיה שטרסלר טוען שוועדת שעון הקיץ הציגה דברים לא מדויקים בעניין השפעת שעון הקיץ על אנרגיה, תאונות דרכים וכיו”ב. ובכן, הוועדה ציטטה את הדברים ממחלקת המחקר של הכנסת וממחקרים שבוצעו באירופה וארה”ב, שכולם מלמדים כי לשעון הקיץ אין השפעה מובהקת; כך טענו כל הוועדות שהקימו שרי פנים קודמים (לא דתיים). המחקרים מלמדים שלתקופות המעבר בין השעונים השפעה זמנית של שבוע עד שלושה שבועות. זו אף זו, במחקרים שנעשו במונטנה, ארה”ב, ובניו זילנד נמצא כי דווקא בתקופת שעון הקיץ נוצלה יותר אנרגיה.

שטרסלר תמה מדוע לא התחלנו את שעון הקיץ בתחילת מארס (כמו בארצות הברית). אם ננסה ללמד את הקוראים את כל התורה על רגל אחת, העולם בנוי כך שבארצות הברית, הנמצאת צפונית לנו, הפער בין מקסימום אור למקסימום חושך הוא 12 שעות, כלומר מקסימום אור במקרה הקיצוני יגיע ל–18 שעות, וכך גם מקסימום חושך. המשמעות היא שאם לא רוצים חושך ב–10:00 בבוקר או ב–15:00 אחר הצהריים יש להאריך את שעון הקיץ. לכן בארצות הברית נמשך השעון מראשית מארס עד סוף נובמבר. באירופה הפער הוא 8 שעות, כלומר מקסימום שעות אור או חושך יגיע לכדי 16 שעות. לכן, כדי לאזן בין אור בבוקר לאור בערב, שעון הקיץ מתקיים בין יום א’ האחרון של מארס לסוף אוקטובר.

בישראל הפער הוא 4 שעות בלבד, כלומר מקסימום אור או חושך הוא 14 שעות. לפיכך, כדי לאזן בין אור בבוקר לאור בערב שעון הקיץ מתחיל 3 ימים לפני אירופה, ומסתיים במוצ"ש הראשון אחרי 1 באוקטובר. חשוב לציין, כי בניגוד למצב החוקי הקודם, החוק הנוכחי מבוסס על תאריך לועזי, באופן שהוא יוצר באופן קבוע בין 193 ל–197 ימי אור (שעון קיץ), והוא נותק לחלוטין מאלמנטים דתיים כגון יום כיפור, שהיה הגבול לקביעת השעון בחוק הקודם.

דב קהת, לשעבר מנכ"ל משרד הפנים, יו"ר ועדת שעון הקיץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ