מסר נגד אלימות

לרה צינמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לרה צינמן

בתגובה על "המשטרה: לא יהיו יותר הקלות לתוקפי קשישים" מאת יניר יגנה (“הארץ”, 14.4)

קיימת נטייה פסולה בתקשורת ובמערכת המשפטית להיתפס לסוג אחד של אלימות, בהתאם לריבוי המקרים באותו פרק זמן. לאור הסיכום של המשטרה עם פרקליטות מחוז הדרום, שלא יהיו עסקות טיעון עם תוקפי קשישים, ואף אמירתו של ניצב יורם הלוי כי יש להתייחס לכל מקרה כזה כאל רצח, יש להזכיר שאותה פרקליטות חתמה על הסדרי טיעון רבים עם נאשמים ברצח ובהריגה. לדוגמה: קטין שהרג את הנער פיליפ גלר - שמונה שנות מאסר, ולדימיר גוטלייב שהרג את הנער אריק רפאילוב - 11 שנים, מזל בר אושר שרצחה את טלי עטר ואת עוברה - 24 שנים. הקורבנות שחייהם נקטעו הותירו קרובי משפחה פגועים, הרוסים וחסרי אמון בענישה צודקת וראויה.

פעמים רבות מנומקת ההסכמה להסדר טיעון ב”חיסכון בזמן שיפוטי”, שהוא כמובן גם חיסכון בכספי ציבור. אסור למדינה לחסוך כסף במשפטי רצח. היא חייבת לשדר מסר בלתי מתפשר ביחס לעבירות אלימות רצחנית מכל הסוגים, ולמנוע את המשחק הציני שבו הרוצחים יודעים מראש שאין טעם להודות אלא תמורת תנאים משופרים בעסקת טיעון.

אף שהסדר טיעון חוסך כביכול למשפחה עינוי של משפט ארוך ומייגע, עדיף לה לדעת שמוצו כל האפשרויות למשפט צדק, וחשוב לה שעדויות הנאשם והעדים יושמעו בבית המשפט. רוב משפחות הנרצחים מתקוממות באופן נחרץ נגד עסקות טיעון, אולם עמדותיהן, גם אם הן מוגשות ומוצגות לתביעה, אינן מגיעות לשופטים ואינן משפיעות על ההחלטה הסופית על עריכת הסדר טיעון. הדבר היחיד שיכול לתת לשופט תמונה מלאה לפני אישורו של הסדר טיעון, הוא הבאת עמדת בני משפחתו של הנרצח בפני השופט. עד כה כשלו ניסיונות של חברי כנסת להעביר תיקון לחוק זכויות נפגעי עבירה, שיאפשר הבעת עמדתו של נפגע עבירה בפני בית המשפט.

לרה צינמן, יו"ר ארגון משפחות נרצחים ונרצחות, חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ