פשרה של אמיצים

דוד אלטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד אלטמן

בתגובה על “ג’ון קרי, אל תבנה על יעלון” מאת ראובן פדהצור (“הארץ”, 17.4)

רק אנשים כמו משה (בוגי) יעלון יוכלו לתת תשובה אמיתית לפתרון הסכסוך באזורנו. אחת הטעויות הקשות ביותר של כל הצדדים היא בכך שכל צד מקווה כי הצד האחר "ימיר את דתו" וישתנה לחלוטין, ואזי יש סיכוי להגיע לפתרון. לקח זמן לכל הצדדים להבין ולהכיר בכך שגם המתונים שבציבור הפלסטיני אינם אוהבי ציון וירושלים, וגם שוחרי השלום עם הפלסטינים מציבים קווים אדומים שונים בהרבה מהקווים האדומים שהפלסטינים מוכנים להסכים להם.

בשלב מסוים סברה החברה הישראלית שמספיקה מנהיגות ישראלית אמיצה שתהיה נכונה לוויתורים מרחיקי לכת כדי לייצר הסכם. כיום מודעים בישראל להתנגדות המהותית בקרב ההנהגה הפלסטינית לישות הציונית, ומבינים שפירושו של הסכם הינו הכרה הדדית של שני הצדדים זה בזכות קיומו של זה באזור – של הפלסטינים בישות הציונית על אף התנגדותם, ושל הישראלים בעובדה שבתנאים אלה או אחרים תקום מדינה פלסטינית.

מכיוון שאף צד לא באמת מצליח לשנות את האחר, והעמדות הן מוצקות ומבוססות – הפשרה שיצטרכו להגיע אליה תהיה פשרה של אמיצים, ולא פשרה של ויתורים. פשרה של אנשים שמבינים כי הם חייבים לתת דבר מה כדי לקבל בתמורה. היסטורית, רק מנהיגים חזקים שעמדו בזמן מלחמה על קוצו של יוד היו מסוגלים בסופו של דבר להגיע לפשרות כואבות, והעם העניק להם את אמונו.

הסכמים מסוג זה חייבים שיהיו חתומים על ידי דמויות המטביעות חותם על ההיסטוריה ולא רק על היומיום, וכך תהיה להם המשכיות. אני סבור שיעלון הוא האיש הנכון במקום הנכון, אשר אמירתו משמעותית, אינה מתחסדת ואינה מתחמקת, ועם מנהיגות נבונה מצד קרי ייתכן שנמצא שפה משותפת גם אצל הצד האחר.

ד”ר דוד אלטמן, סגן נשיא בכיר, המכללה האקדמית נתניה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ