די לעידוד הילודה

אהוד גזית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהוד גזית

חלק גדול מהבעיות העולמיות העכשוויות, וחלק גדול עוד יותר מהבעיות העתידיות, נובעים מצפיפות יתר של האוכלוסייה האנושית: זיהום הסביבה, חיסול חומרי גלם, התפשטות מגיפות, אסונות מרובי־נפגעים, מלחמות על טריטוריה וכדומה. כדור הארץ, שמתקשה כבר היום להכיל את מיליארדי בני האדם, יתקשה בכך יותר ויותר. המצב של התרבות האוכלוסייה בלי גבול לא יוכל להימשך.

הבעיה קיימת גם בישראל. כבר היום אנחנו מדינה בעלת צפיפות אוכלוסייה מהגבוהות בעולם, בוודאי באזור המאוכלס – באר־שבע וצפונה. כבר היום יש מחסור בשטחים פתוחים, סכסוך טריטוריאלי עם הפלסטינים, ובעיות נוספות שמהן סובל שאר העולם. והמצב רק ילך ויחמיר.

יש להכיר בעובדות, גם אם הן לא "פוליטיקלי קורקט". פעם האינטרס של מדינת ישראל היה להרבות את תושביה היהודים, כדי להתגבר על הבעיה הדמוגרפית. היום זה כבר לא כך. אנחנו יודעים שלא נוכל לגבור על המספר של הערבים. יש להתרכז באיכות. ילדים מעטים מאפשרים השקעה גדולה יותר בכל אחד. האינטרס של המדינה צריך להיות שמירה על מספר התושבים ואולי אף הקטנתו. יש להכיר בכך ולהצהיר על כך.

הממשלה צריכה להודיע שכיום אין לה אינטרס לילודה גבוהה. את קצבאות הילדים לא צריך לקצץ, אלא לבטל. לגמרי. מי שרוצה ילדים יעשה זאת על חשבונו. המדינה לא תתנגד לכך, בינתיים. טרם הגענו למצב של סין, אבל אם לא נפעל עכשיו, נגיע לשם. את הכסף שייחסך יש להעביר לתמיכה בחלשים, ללא תלות במספר ילדיהם, ולשיפור ההשכלה ואפשרויות היציאה לעבודה של נשים.

טענה נגד צמצום הילודה היא שהצעירים מממנים את הפנסיות של הקשישים ולכן יש לעודד את התרבותם. אבל מכיוון שתוחלת החיים ממשיכה להתארך, הבועה תתפוצץ כמו בכל משחק פירמידה. יש להיערך לשינוי כל מרכיבי היציאה לגמלאות, וצריך להתחיל לפעול כבר עכשיו.

אהוד גזית, חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ