ההתקוממות אינה במרכז

דינה פורת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דינה פורת

בתגובה על "די לגלוריפיקציה של השואה" מאת עלי גת (“הארץ”, 1.5)

המאמר קורא להתרחקות מגלוריפיקציה, ממיתוסים ופנטזיות, וממליץ על הערכה ריאלית, מבוססת על מחקר היסטורי רציני, ובזאת הוא צודק בהחלט. ואולם תוך כדי כך אין צורך להגיע אל הקצה ההפוך.

ככל שנחשף והולך תיעוד, בייחוד במה שהיה הגוש המזרחי, על מלחמת העולם השנייה ועל אופי שלטונה של גרמניה הנאצית, כן מתברר שמרד גטו ורשה היווה את הפעולה הראשונה המשמעותית נגד הגרמנים ביבשת, פרט לזו של הפרטיזנים של טיטו ביוגוסלביה, והיא בוצעה דווקא על ידי מי שהיו בודדים ומעטים וללא תמיכה ונשק. אשר להשתתפותו במאבק של כלל הציבור שנותר בגטו, כדאי שהכותב יעיין במחקריה החדשניים של ד"ר חוי דרייפוס, הנשענים על מקורות רבים לא מוכרים. ואשר לחלקם של יהודים בפרטיזנקה – עצם השתתפותם ומעשי גבורה שלהם שזיכו אותם באותות הוקרה הרבה מעבר למספרם, הם החשובים.

הכותב, שהוא ניצול, מבקש שלא להגזים בממדיה של העזרה ההדדית שהתקיימה בין יהודים בשואה. אין איש יודע מה היו ממדיה האמיתיים, אבל בינתיים התפרסמו בארץ כ–8,000 ספרי זיכרונות ונאספו כ–40 אלף עדויות, וניצולים רבים מעידים בהם בתודה וגם בהתרגשות על עזרה שמתוך סיכון, שנתנו יהודים במצבים קשים.

בשנותיה הראשונות של המדינה אכן נאחזו בארץ בהתנגדות החמושה לגרמנים, שהתאימה להלך הרוח של אז, אך מאז העמיקה הבנה הדרגתית של התגובות המגוונות של יהודים בשואה, עד כדי כך ששרידי המורדים אמרו ש"עוד נצטרך להתנצל על שמרדנו". כבר שנים שההתקוממות אינה במרכזם של ימי השואה, ונדונו בהם גבורת ההישרדות, הילד והמשפחה, צורות החיים והמוות, ומעל לכל - חוסר האונים הנורא. היום מתחיל להיווצר איזון בין שתי המגמות, שיש לברך עליו.

פרופ' דינה פורת, ראש מרכז קנטור באוניברסיטת תל אביב
, וההיסטוריונית הראשית של יד ושם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ