מכתבים למערכת 5.5.2013

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

בין ישראל לאש"ף

בתגובה על "ערבי ישראלי בליגה הערבית" מאת זיאד אבו חבלה ("הארץ", 25.4)

זיאד אבו חבלה סבור כי "חתימת הסכם אוסלו עם אש"ף כ’נציג היחידי של העם הפלסטיני’", תוך כדי התעלמות מהערבים בישראל, היא "עוול היסטורי". כבעל תואר שני במדע המדינה ראוי היה שישים לב לכך שהסכם אוסלו נחתם עם ישות פלסטינית המתעתדת לממש ריבונות על טריטוריה משלה, כלומר הסכם בין מדינה לבין מדינה־בעתיד, ואילו ערביי ישראל הם אזרחי מדינת ישראל ולא אזרחי פלסטין־בפוטנציה, ועל כן הם מיוצגים בפועל בהסכם אוסלו על ידי מדינת ישראל ולא על ידי אש"ף.

מובנת תחושת התסכול של אבו חבלה, החי במתח שבין אזרחותו הישראלית ללאומיותו הפלסטינית, אבל מן הראוי שיידע שזה אינו מצב נדיר בעולם. זה המצב כיום בקרב מיעוטים בסלובקיה וברומניה, שתרבותם ולאומיותם הונגרית, ובממלכה המאוחדת (המיעוט הסקוטי) ובספרד (המיעוט הקטלוני והמיעוט הבאסקי), ויש דוגמאות נוספות.

אליעזר קינרייך, כפר סבא

כסף בלי כבוד

אפשר להסכים או להתנגד לטענות השונות של אחי, יוצאי ספרד וארצות ערב, על הפגיעה בכבודם בעקבות החלטת הוועדה על האישים שתמונותיהם יופיעו על שטרות הכסף החדשים, אך אילו הייתי סופר מפורסם ועדיין חי - לא הייתי מסכים להופיע על שטר כסף, שהוא חפץ לא היגייני, מלוכלך ונושא חיידקים. אין משהו חינוכי ואין מתן כבוד בהנצחת הדמויות הלאומיות שלנו בצורה זו. החסרים לוועדה רעיונות למוטיבים לאומיים?

אלברט כהן, רחובות

מוסר אדונים ומוסר עבדים

בתגובה על "מי מפחד ממשאל עם" מאת ישראל הראל (“הארץ”, 2.5)

ישראל הראל ודוברי ימין נוספים יצאו בביקורת נחרצת על צביעותו לכאורה של השמאל הישראלי בהתנגדותו לקיום משאל עם בישראל על כל הסכם עתידי בשטחי הגדה. אשאל את הראל, מה בדבר קיום משאל עם על עצם הנוכחות האזרחית הישראלית בגדה? האם יסכים לקבל את הכרעת הרחוב הישראלי אשר יכיר בנזקי מפעל ההתנחלות והגזל?

מדוע להיעצר שם? נדמה שבכל פולמוס משאל העם אף לא אחד מאנשי הימין הציע לקיים משאל עם בקרב הפלסטינים החיים בגדה. אותם 2.5 מיליון אנשים משוללי הזכויות האזרחיות אשר חיים תחת משטר מגפו של צה"ל מאז 1967, האם להם אין זכות להשמיע את קולם בדבר הגדרתם הלאומית וגורל חייהם? הימין הישראלי נוטה לייחס לשמאל ערכים של התחסדות וליברליות מחוץ לגדר, אך בתודעתן של כל המפלגות ימינה ממרצ התקבעה התפיסה הגורסת כי במדינת ישראל מוסר אחד ליהודים ומוסר אחד לפלסטינים, מוסר אדונים ומוסר עבדים.

אבל אולי באמת הגיעה העת להחיל את השיטה הדמוקרטית הזאת בארצנו. הבה נתחיל בקיום משאל עם על נישואים אזרחיים, תקציב המדינה, הפרטת נכסי ציבור, התנהלות התאגידים הממשלתיים ובנייה בשטחי E1.

נבו שפי, חיפה

בנקאי מדור אחר

בתגובה על "הכדור חוזר לבנקים ולבית המשפט" מאת מיכאל רוכוורגר (TheMarker, 28.4)

לפי כתבה זו, וגם לפי פרסומים קודמים בעניין, לא די יהיה גם בסכום שיתקבל מהטייקון אדוארדו אלשטיין כדי לפתור את בעיית החובות העצומים של עסקי נוחי דנקנר, בין היתר ובעיקר החברות הקשורות לאי.די.בי.

אבי ז"ל היה מנהל סניף בנק אלרן בתל אביב (הבנק נבלע אחר כך בבנק לאומי). בתפקידו זה סירב אבי לתת אשראי גדול לשני גורמים בנימוק שאין להם ביטחונות ראויים; אחד מהם הקים עסק להצמחת שיער לקירחים והשני היה מפיק סרטים.

החלטה זו עוררה ביקורת נגד אבי, בין היתר מסגנו בסניף; אבל סופו של דבר היה שמצמיח השיער שרף את העסק, פשוטו כמשמעו, ולא בל"ג בעומר; ואילו מפיק הסרטים הסתבך לא פעם בחובות כבדים, אם כי לא פעם גם הרוויח המון.

האם הבנקאים של המאה ה–21 לא היו צריכים לנהוג כפי שנהג אבי דור שלם קודם לכן?

עו"ד מיכאל טאוסיג, תל אביב

הגזענות עדיין משתוללת

ביום שני, 29 באפריל, ידיד יקר שלי, פֶרֶנְץ אוֹרוש, יו"ר אגודת ראול ולנברג בהונגריה, הותקף באכזריות על ידי כנופיית נאצים במשחק כדורגל שנערך בבודשפט ונזקק לאשפוז. אורוש הינו נוצרי מאמין אשר הקדיש את חייו להנצחת זיכרו ומורשתו של ראול ולנברג, הדיפלומט השוודי שהציל רבבות מיהודי הונגריה בשואה. כל פשעו היה שדרש מהחוליגנים להפסיק להשמיע שירים גזעניים באיצטדיון.

השבוע הגעתי לירושלים כדי להשתתף בכינוס בינלאומי לזיכרו של האפיפיור יוחנן ה–23 (אנג'לו רונקאלי), איש אציל נפש שהציל יהודים בזמן השואה, עזר למנהיגי היישוב לסלול את הדרך להקמת המדינה היהודית וכאפיפיור זכור לטובה כמי שחולל מהפכה ביחסים בין נוצרים ליהודים. בעוד משתתפי הכינוס דנו במורשתו הברוכה, והביעו תקווה כי האפיפיור הנוכחי, שאותו אנו מכירים היטב, כי הוא אחד מחבריה הוותיקים של הקרן הבינלאומית ע"ש ראול ולנברג, תקיפתו של אורוש מהווה תזכורת כואבת לעובדה שהגזענות משתוללת בהונגריה ובמדינות אחרות.

גל האנטישמיות הנוכחי מדגיש את הרלוונטיות של מורשתם של ראול ולנברג, אנג'לו רונקאלי ורבבות נשים וגברים שלא עמדו אדישים מול הרשע, ולכן חיוני להמשיך להפיץ את המידע על מעשיהם ולחנך על פיהם את הדורות הצעירים.

ברוך טננבאום, מייסד הקרן הבינלאומית ע”ש ראול ולנברג, ניו־יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ