מכתבים למערכת 10.5.2013

לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ

מי אחראי לבור התקציבי

בנאומו הראשון בכנסת כשר הטיח שר האוצר יאיר לפיד בפני ח"כ משה גפני וח"כ מאיר פרוש, כי הם היו בממשלה שהביאה את הגירעון העצום, משמע - הם היו שותפים לתהליך ושלא יבואו בטענות.

היום, יאיר לפיד יושב בממשלה עם יובל שטייניץ ובנימין נתניהו, הארכי־שותפים לבור התקציבי העמוק שלא היה כמותו. גם שטייניץ וגם נתניהו היו שותפים למאמץ ההרדמה המרוכז של הציבור הישראלי, וחזרו ואמרו שמצבנו טוב והכלכלה איתנה, כשהמצב לא היה כך בכלל.

לא שמענו מלה מלפיד על חלקם של שטייניץ ונתניהו (וכל האחרים שהיו בממשלה הקודמת ויושבים בממשלה הנוכחית) במשבר הגירעון. פוליטיקה ישנה במיטבה.

פרופ' בני פרץ, תל אביב

הזמן לטיפול שורש

מעניין לדעת אם חברי הכנסת שלי יחימוביץ’ ויצחק הרצוג, מנבחרי "העבודה", ותומכים אחרים בהגדלת יעד הגירעון שהציג שר האוצר יאיר לפיד, נוהגים בדרך חסרת אחריות זו גם בניהול התקציב המשפחתי שלהם, וממשכנים את עתיד ילדיהם ונכדיהם כדי ליהנות מן הרגע או כדי להימנע מעימות שאין מנוס ממנו עם גורמים כוחניים במדינה. האם לפיד אינו מתכוון לכהן כשר האוצר בשנה הבאה?

אין עיתוי טוב יותר לטיפול שורש בבעיות קשות מאשר בתחילת הדרך, כאשר הציבור ממתין לפעולה של ממש. עדיין לא מאוחר למנוע את התקלה הרובצת לפתחנו - הן בצמצום בזבוזי הממשלה והן בהידוק חגורה במועד סביר, עם כלכלה חזקה (כך אומרים).

ארנון שני, תל אביב

הדרה בלי מחאה

כנהוג, מודפסים על שטרות הכסף דיוקנאות של אישים ידועים, וכנראה שיהודה בורלא וז'קלין כהנוב הם שמות שאינם מוכרים לכולם. אבל אם כבר באים לתקון את המעוות, ואכן יהיה נחמד לראות את כהנוב על שטר, מה רע במחמוד דרוויש?

האם רק נדמה לי, או שהדרת מזרחים מהשטרות מעוררת מחאה, ובצדק, בעוד שהדרת ערבים (בכל זאת 20%) עוברת בשקט?

אורית מורן, כרמי יוסף

פגיעה בכוחות הביטחון

בתגובה על “אפשר יהיה לתבוע אדם בגין הוצאת לשון הרע על צה”ל” מאת יהונתן ליס
 (“הארץ”, 7.5)

קראתי על הצעת החוק הממשלתית החדשה, שאמורה להגן על כבודו של צה"ל מפני לשון הרע, ועל הצעת השר יצחק אהרונוביץ’ להחילה גם על המשטרה ויתר כוחות הביטחון. להצעה יש יתרונות וחסרונות. הנה יתרון אפשרי: בכל שנה, בהתקרב יום הזיכרון לרצח יצחק רבין, אפשר למצוא ברשת פרסומים המציגים את הרצח כקונספירציה. לפי ה”פרשנות” הנפוצה, זרועות הביטחון הן האחראיות לרצח של ראש הממשלה. טענות אלו מהוות פגיעה חמורה בכוחות הביטחון, כך שהאשמתם ברצח תהווה עבירה על החוק המוצע. אם החוק אכן ייחקק, אשמח לראות את המעלילים נגד זרועות הביטחון הולכים לכלא, ולא משנה מהן דעותיהם הפוליטיות.

יוסי סגול, קרית שמונה

החלטה אומללה

בתגובה על “בקבוק שנפל מתקרת היכל התרבות קטע את הקונצרט” מאת אילן ליאור
 (“הארץ”, 6.5)

חזרתה של התזמורת הפילהרמונית להיכל התרבות, אף שעבודות השיפוץ טרם הסתיימו היא שערורייה. תגובת העירייה, לפיה הדבר נבע מ"מחויבות למנויים", גובלת בעזות מצח וזלזול באינטליגנציה. המחויבות היחידה כלפי המאזינים הינה לאפשר האזנה למוסיקה בבטחה וללא הפרעה.

צדק המנצח כריסטוף פון־דוחנני כשנטש את התזמורת ערב הקונצרט הראשון וסירב לנצח עליה בתנאים הקיימים. יישר כוח לכנר יוליאן רכלין על התעשתותו המהירה, כשבקבוק ליטר וחצי ובו נוזל צהבהב דמוי שתן נפל מהפיגומים בתקרה ופיספס בסנטימטרים ספורים את ראשי הכנרים. לו אני במקומו הייתי מפסיקה את הקונצרט לאלתר, עוזבת את האולם ולא שבה עוד לנגן בארץ.

הפיאסקו נמשך זמן קצר לאחר מכן כשנשמעו קולות נפץ מחוץ לאולם בגלל בידוד לקוי. מבטו המבועת של רכלין, עד שהוסבר לו שאלה זיקוקי דינור מכיכר רבין, דיבר בעד עצמו. כך גם המבטים החוששים שהגניבו הנגנים לעבר התקרה בהמשך הקונצרט.

ברור לחלוטין שהשיקול הבלעדי להחזרת הקונצרטים להיכל במצבו הוא כלכלי. זוהי החלטה אומללה המבזה את התזמורת, את העירייה ואותנו כמדינה המעיזה לארח כך מוסיקאים בינלאומיים.

יעל פלג, עורכת דין, הרצליה

באופן חד פעמי

בתגובה על “החלה עונת הציד” מאת מורן שריר (“הארץ”, 6.5)

מבקר תוכניות הטלוויזיה, מורן שריר, מצליח כל פעם להכעיס בביקורות שלו, כאילו כל בוקר הוא קם וחושב: על מי "ארד" היום? לא זכורה לי מלה טובה שלו על אף תוכנית. אני מציעה לו, אם כך, לעבור לקרוא ספרים.

עם זאת, אני חייבת לציין שבאופן חד־פעמי אהבתי את ההקבלה שעשה בין תוכניתו של דייוויד אטנבורו על איי גלפאגוס לבין “האח הגדול”. זה היה מוצלח לטעמי.

ולסיום, מעניין אותי לדעת מה היה חושב/כותב מורן שריר המבקר על הסינמורן שמופיע במוסף “הארץ” ביום שישי. לא מצחיק, לא סאטירי, לא ברור מה רוצה להגיד ונגד מה, בקיצור סתום למדי.

אסתר ברי, גדרה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ