רוויזיוניזם עכשיו

אבנר הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר הלוי

בתגובה על “זה לא יעוף” מאת משה ארנס (“הארץ”, 7.5)

משה ארנס טוען שאין מקום לעיקרון של שתי מדינות לשני עמים, משום שאין סיכוי שהרעיון של חלוקת הארץ יוכל להתממש, והוא נאחז בשתי דוגמאות: אחת, הצעת החלוקה של ועדת פיל ב-1937 שהיתה מקובלת על דוד בן גוריון, אבל זאב ז’בוטינסקי אמר ש”זה לא ימריא ולא יעוף”, ואכן דבר לא יצא מזה; השנייה, תוכנית החלוקה של האו”ם מ-1947, שהתקבלה על ידי בן גוריון וההנהגה הציונית, נדחתה על ידי האצ”ל בהנהגת מנחם בגין בטענה שלא תביא שלום, ואזהרתם התגשמה.

חבל שארנס מפרש עובדות בדרך שתהלום את השקפת עולמו. רעיון החלוקה של ועדת פיל דווקא המריא, והבשיל בתוך עשר שנים לכך שהאו”ם קיבל את תוכנית החלוקה של 1947. בן גוריון והיישוב לא חשבו אז שתוכנית החלוקה תביא שלום, והראיה הברורה היא שהם התכוננו ברצינות ובהצלחה למלחמה שתבוא בעקבותיה. הם קיבלו את התוכנית ב-1947, משום שזאת היתה הדרך המעשית היחידה להקים את מדינת ישראל ולאפשר עלייה המונית. בכך הוביל רעיון חלוקת הארץ, שנדחה על ידי הערבים והתקבל על ידי היהודים, להקמת מדינת ישראל ואף להרחבת שטחה.

ארנס מתנגד גם לחלוקה המוצעת כיום. לדעתו הסכם מדיני עם הרשות הפלסטינית לא ישים קץ לסכסוך, מכיוון שחמאס שולט בעזה ומסרב להכיר בישראל. אבל ארנס ואחרים פסלו את הסכם אוסלו ורעיון שתי המדינות הרבה לפני שחמאס הפך לגורם פוליטי חשוב בסכסוך. האמת היא שמי שהתנגדו לחלוקה עד 1947 היו כל ערביי ארץ ישראל, כל מדינות ערב - והרוויזיוניזם היהודי. בצד הערבי המתנגדים היחידים לחלוקה כיום הם חמאס ודומיו. בצד היהודי אין שינוי: יורשי הרוויזיוניזם ממשיכים להחזיק בהתנגדותם, שאף פעם בעבר לא היתה מעשית ואף פעם – בניגוד לדברי ארנס – לא הוכיחה את עצמה.

אבנר הלוי, מבשרת ציון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ