מכתבים למערכת 13.5.2013

לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ

תמיד חלמתי על מלך

מאז היותי ילד חלמתי על כינון מלוכה בישראל. והנה סוף סוף אנו בדרך הנכונה להגשמת חלומי. אמנם לא בית מלוכה בסגנון הולנדי, יותר בסגנון החצרות הביזנטיות של שכנינו במרחב.

הנה כי כן, יש סולטן, יש סולטנית, ואפילו שני יניצ”רים, יורשי העצר. ואפילו מיטה בחצי מיליון שקל הותקנה בחצר המעופפת.

מי יגלה עפר מעיניו של הסולטן סולימאן המפואר, שלא רק שנחסכה ממנו טיסה באל על, אפילו במיטה מפוארת לא זכה לשכב.

יוסי ברומברגר, חיפה

מעט רגישות לא תזיק

בעת ששר האוצר, יאיר לפיד, נלחם על הצלת כלכלת המדינה מדרדור אלי תהום, ראש הממשלה מייצג את ישראל בכבוד רב בבירות תבל. למען לכידות העם היושב בציון, במיוחד למען קשי היום שבשולי העשירונים התחתונים, לא היה מזיק לו הפעילו ראש הממשלה ואנשי לשכתו מסננת רגישות דקת חורים ביחס להוצאות משק ביתו ובמיוחד בנסיעותיו לחו”ל.

השליחות הממלכתית של בנימין נתניהו לסין דמתה לקייטנה. רעייתו ובניו, כמו חלק מבני הלוויה הרבים, היו מיותרים על חומת סין העתיקה ובין חומות העיר האסורה. גם השקעת סרק של חצי מיליון שקל בחדר שינה זוגי מעופף ומטוס יקר במיוחד – היו נחסכים. מעט רגישות להוצאות לא תזיק בעת קשה זו.

דניאל מורגנשטרן, תל אביב

שוויון אמיתי לנשים

בתגובה על “וינשטיין מטיל פצצה: ממליץ להפוך הדרת נשים לעבירה פלילית” מאת הילה רז (“הארץ”, 8.5)

היועץ המשפטי לממשלה ביקש מהשרים לפעול למיגור תופעת הדרת הנשים מהמרחב הציבורי, בניסיון לצמצם את האי־שוויון המגדרי בישראל. כפי שצוין בדו”ח שהגיש צוות בראשות עו”ד שרית דנה, גילויי ההפרדה בין גברים לנשים פוגעים בזכות היסוד לכבוד האדם ולשוויון, וכשהמדינה אינה פועלת לביטולם היא למעשה מנציחה ומאשררת את המציאות המדירה.

יש לזכור, כי גם במאה ה-21 האחריות לניהול משק הבית וגידול הילדים מוטלת עדיין על כתפי האשה, בעוד תנאי הכרחי לקידום ולהשתכרות גבוהה הוא שעות עבודה רבות, גמישות וזמינות. וכך נשים מתקשות להתקדם ולאייש משרות ותפקידים בכירים.

על הממשלה לפעול לשינוי המציאות הבלתי שוויונית, שבה אשה עובדת במשרה שנייה כעקרת בית, משרה המונעת ממנה לפתח ולקדם את הקריירה המקצועית שלה.

על הממשלה לנקוט צעדים לחלוקת הנטל בין גברים לנשים ולשינוי דרישות השוק. ההפרדה הציבורית בין גברים לנשים תורמת להצגת האשה כנחותה ודוחפת אותה בחזרה אל תפקידה הביתי וה”מסורתי”.

שיר אינדיג, ראשון לציון

פוטנציאל הגז הלבנוני

בתגובה על “אנחנו לוקחים ליזמים 90% מרווחי הגז, אבל ההשקעה שלהם רק גדלה” מאת איתי טרילניק (TheMarker, 9.5)

בלבנון מתייחסים לתעשיית הגז והנפט ברצינות, לאור התגליות בישראל. כפי שנכתב בכתבה, 53 חברות בינלאומיות ניגשו בחודש שעבר למכרז המקדים שערכה לבנון, לבחירת מועמדות לחיפושי גז ונפט בשטחה.

מידע באינטרנט מראה, שהסיכויים לקיום מאגרי גז ונפט הם רבים ביותר. מבני הקשת הסורית אפריקאית, שעליהם מצויים מאגרי הגז, בולטים באיכותם. סלעי המאגר הנושאים גז מול חופי ישראל (צפון המדינה), מקורם בהרי הלבנון והאנטי־לבנון, כפי שנראה על המפה הגיאולוגית: חשיפה של שכבות יוראסיות שהוסרו מעליהן כמויות אדירות של חול והוסעו לכיוון הים התיכון. כמותם רבה ממה שהתגלה מול חופי הארץ ופריסתם מוגבלת בשל הימצאות קפריסין בנתיב ההולכה. ניתן לראות בבירור על קווים סייסמיים מגעים נרחבים של גז מעל לשכבות נושאות מים.

על מתכנני מדיניות האנרגיה של ישראל להביא בחשבון הצלחה לבנונית ודאית. קווי הולכת גז מלבנון לאירופה קצרים ובטוחים יותר מצנרת אפשרית ישראלית. בוודאי תהיה לכך גם השפעה מהותית על מחיר הגז.

אבנר שומרוני, גיאולוג נפט, הרצליה

מזהם חדש

בתגובה על “התקנות נגד זיהום האוויר הוחמרו - אך לא נותר כסף למדידת החריגות” מאת צפריר רינת (“הארץ”, 3.5)

יש לקבל בברכה את החלטת הכנסת מ–1 במאי לפרסם תיקון לתקנות אוויר נקי - ערכי איכות אוויר.

חידוש חשוב בתיקון הזה הוא התוספת של תקן סביבה לאיכות אוויר (ערך סביבה), למזהם חדש שלא נכלל עד כה ברשימת מזהמי האוויר המכוסים בתקנות. הכוונה לחומר חלקיקי מרחף עדין, שקוטר חלקיקיו קטן מ-2.5 מיקרומטר (הידוע בקיצור כ-PM2.5).

יודגש, כי ארגון הבריאות העולמי (WHO) המליץ כבר בשנת 2005 למדינות החברות בו לקבוע תקן איכות אוויר ל-PM2.5, בעקבות ממצאי מחקרים אפידמיולוגיים שנערכו בעולם, המראים כי מזהם זה הוא דומיננטי בגרימת נזקים בריאותיים לבני אדם, בעיקר שיעורי תמותה ותחלואה עודפים.

תקן הסביבה לאיכות אוויר ל-PM2.5, שעליו הוחלט בכנסת - 25 מיקרוגרם למטר מעוקב אוויר, כממוצע של מדידה שנתית - מחמיר הרבה פחות מזה שהמליץ עליו WHO וגם מזה שהמליצה עליו ועדת המומחים הציבורית שמינה השר להגנת הסביבה, בדו”ח שפורסם במארס 2011 - 20 מיקרוגרם למטר מעוקב.

ד”ר מיכאל גרבר, המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר (מלר”ז), תל אביב

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ