שוברות את כללי המשחק

מיכאל זיו-קנט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל זיו-קנט

כנס הקיץ של המושב הראשון של הכנסת החדשה רק נפתח, וכבר אנו עדים למעשים של חברי הכנסת הפוגעים במעמד הכנסת כריבון במדינת ישראל ובתפקידה בדמוקרטיה הישראלית. החל בהצהרה של שר האוצר, יאיר לפיד, המתעלם מתפקיד הכנסת כזירת השיח הפוליטית של המדינה, עבור בהצעת החוק של ח”כ דוד רותם, המעקרת את סמכויות הפיקוח של הכנסת על הממשלה, וכלה בהתגייסות של חברי הכנסת לטובת “נשות הכותל” עד להשגת ההכרעה על פעילותן בבית המשפט.

המעשים הללו מחלישים את הדמוקרטיה הישראלית, פוגעים בלגיטימציה של מעשי השלטון, ובפועל מפרקים את המשטר הפרלמנטרי של המדינה.

אם חברי הכנסת חשים שיש טעם לפגם בהתנגשות של רשויות אכיפת החוק עם נשות עמותת “נשות הכותל” ובקביעת סדרי התפילה בכותל - עליהם לבצע את עבודתם ולתקן את חוק השמירה על המקומות הקדושים, שממנו שואב רב הכותל את הצדקתו. חברות הכנסת שבחרו להתייצב לצד הקבוצה, בפרט חברות הכנסת תמר זנדברג, מיכל רוזין וסתיו שפיר, בחרו לנסות לכופף את ידי רשויות המדינה על ידי פנייה לבית המשפט על מנת להפוך את פרשנות היועץ המשפטי לממשלה לחוק. יש כאן טעם לפגם, שכן הריבון במדינת ישראל הוא הכנסת, לא בתי המשפט, וודאי לא מי שנוקטים פעולות של אי־ציות אזרחי.

כאשר שוברים את כללי המשחק הדמוקרטיים ומבקשים הכרעה מידי הרשות השופטת, מוציאים את העניין ממסגרת ההליך הדמוקרטי. בדמוקרטיה אין מקום לעקר את מקומו של הפרלמנט כרשות מחוקקת וכריבון. לטענת חברות הכנסת הללו, זהו מעשה ראוי לאור הערכים האוניוורסליים שהמעשה מקדם. אבל עליהן לחשוב, כיצד יגיבו כאשר מחוקקים יבקשו, למשל, להחיל את אותו הדין על מתפללים יהודים בהר הבית. האם יאמרו אז שהבקשה אינה דמוקרטית?

מיכאל זיו־קנת, ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ