הכרזה על זמן אפס

עמי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמי קליין

בתגובה על “מיהו ציוני?” מאת א.ב יהושע (“הארץ”, 14.5)

המצב המדיני הנוזלי שבו אנו נמצאים הוא המשכו של תהליך היסטורי בן מאות שנים שמנע מהיהודים כעם בגלות להחליט על פתרון מדיני לבעייתם, ועל מיקומה של אותה מדינה. מאמרו של א. ב. יהושע היה חידוש מרענן מעצם ניסיונו של הסופר לגעת בראש ובראשונה בהגדרה עצמה של הציונות ורק אחר כך לדון בסובב אותה. אבל גם ההגדרה נושאת בחובה סימני שאלה התובעים את הגדרותיהם.

לדוגמה, בתוך הגדרת הציונות על פי מאמרו של יהושע נמצא ש"ציוני הוא אדם שמבקש או תומך בהקמה של מדינה יהודית בארץ ישראל, שתהיה בעתיד מדינתו של העם היהודי". בתוך הגדרה זו, שהותאמה לתקופתה, נמצאת חסרה ההגדרה החשובה מכולן: הגדרתו של מי הוא יהודי - אותה הגדרה, שממנה אנו מתרחקים כמו מאש.

כמו כן, מרגע שנמצאה הכתובת של הפתרון הגיאוגרפי, כלומר "מדינה יהודית בארץ ישראל", נורתה לאוויר הירייה הראשונה של הקונפליקט המדמם בין היהודים לבין הפלסטינים, שראו ביהודים לפתע איום על מושבם בפלסטינה - האזור שאוכלס במאות השנים האחרונות ברוב פלסטיני ברור, ומיעוט יהודי שמצא בו מקומות ספורים להיאחז בהם.

הסוף הרי ידוע, באשמת הפלסטינים או שלא באשמתם, כל מה שהם חששו ממנו אכן קרה. אי לכך, כל התחפרות בתוך העבר בניסיון למצוא הכרזה כלשהי כדי שנוכל להוכיח את צדקת כוונות הציונות ובכך להיראות טוב יותר בעיני העולם היא ברכה לבטלה, שאינה מקרבת אותנו ואת שכנינו לשום הסדר שלום חיוני. אם בפתרון הסכסוך אנו חפצים, אין לנו ולשכנינו דרך אחרת מאשר הכרזה על ההווה כזמן 0, מחיקת העבר ותנועה קדימה לעבר עתיד חדש בעל אופקים רחבים, שיאפשרו לנו סוף סוף להגשים את החלום ולהביא את השלום.

פרופ' (אמריטוס) עמי קליין, בית יצחק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ