כשתותחי הכלכלה רועמים

נועם מוניס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם מוניס

כשהתותחים רועמים, האזרחים מתאפקים. מצחיקים אנחנו, היהודים, עם מוזר כזה שאוהב להתאפק ו”לשאת בנטל" כשיש מצב חירום ביטחוני או מלחמה. כשנופלים קסאמים על שדרות ויישובי הנגב, כל אזרחי ישראל מוכנים "להתאפק" ולהשלים עם המחיר וההשלכות של מבצע צבאי נרחב או חיסול ממוקד - כי השגת שקט ביטחוני במדינה כמו שלנו זה בקונסנזוס. בצדק.

כשפורצת מלחמה בגבולותינו, מיד עולים שיעורי הסולידריות החברתית וההתנדבות למאמץ המדיני ל–100%. גם ההוא שתמיד מתחמק מהתייצבות למילואים פתאום עולה על מדים ומזנק לעזור.

ופתאום, כשנדרש איפוק בעניין שונה במקצת - שלא בדמות חיזבאללה או חמאס - כולנו הופכים מיד ליצורים חסרי סבלנות, שאינם מוכנים לתרום למאמץ הכולל, שמחפשים את ההפגנות והיציאה לרחובות.

כשהתותחים הכלכליים רועמים, האזרחים לא מתאפקים.

גילוי נאות: אני לא נמנה עם מצביעי יאיר לפיד. אני גם לא אחד מאלה שעסוקים בימים האחרונים בהתמרמרות על בזבוז קולם בבחירות. אני גם לא מאלה שנותנים לתקשורת לקבוע את דעתם.

התקשורת והתעסקותה המאסיבית בהשוואות של קטעי וידיאו והצהרות מלפני הבחירות, עושה את חובתה - לבקר את הנעשה במדינה.

בדבר אחד היא חוטאת: היא חוטאת בליבוי היצרים ובמתן הלגיטימציה למשועממי־רחוב ורודפי זמן־מסך (כן, הכוונה גם לדפני ליף),

אותם “מנהיגים” שבבחירות האחרונות לא התמודדו מטעם שום מפלגה, ואם כן התמודדו - נמצאים היום בכנסת ולא עושים דבר.

אז לפני שכולנו מזנקים לצאת בהצהרות שהמצב כאן חרא ושעבדו עלינו בבחירות, מוטב שנביט קצת על עצמנו ונשאל: האם התרסקות הכלכלה עדיפה? האם הגדלת הגירעון תעשה לנו טוב? האם מחאות כמו אלה, בתקופה כל כך רגישה, תורמות לחוסן הלאומי?

נועם מוניס, תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ