אולימפיאדת העוני

איתן קלינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן קלינסקי

מי שמחליט שאחת התרופות לחולי של הבור התקציבי היא פגיעה בקצבאות הילדים, לוקה בנכות מוסרית. הוא לוקה במחלה ממארת של פרימת תאים חברתיים, המשתקת את האחריות של המדינה לחוליות החלשות החיות בקרבה.

מי שמחליט לפגוע בקצבאות הילדים בימים שבהם מתפרסם דו”ח העוני ואי־השוויון במדינות ה-OECD, לוקה במחלה חשוכת מרפא של אטימות מוסרית, המרסקת לשברים בלתי ניתנים לאיחוי ערכים חברתיים כערבות הדדית ואחריות המדינה לילדיה. במיוחד כשהוא מנצל כישוריים רטוריים כדי להפריח אמירות פופוליסטית ומשתלחות נגד הורים שלדבריו אינם דואגים לילדיהם.

נראה שכמו קודמו בתפקיד, ד"ר יובל שטייניץ, גם יאיר לפיד מאוהב במדליית האליפות, שניתנה לישראל על ידי ה-OECD על היותה ראשונה בשיעור העוני והאי־שוויון מבין 34 מדינות שהשתתפו בתחרות. פגיעה בקצבאות הילדים היא מתכון שיבטיח, למרבה הצער, שישראל תשבור את השיא של עצמה ותשמור על המקום הראשון באולימפיאדה של מדינות ה-OECD.

יש לדחות על הסף גם את ההצעה המגוחכת של ד"ר יוסי ביילין, מנהיג מרצ לשעבר ומי שהיה סגן שר האוצר לפני 25 שנה, שיצא בבשורה לא לבטל את קצבאות הילדים, אבל למסותן. העוני מוגדר כ–50% מן ההכנסה החציונית. כל הפחתה בקצבאות הילדים לא רק שלא תפחית את שיעור העוני, כ–21% כיום, אלא עלולה להגדילו.

במשמרת של בנימין נתניהו קיבלנו מדליית אליפות, שאין להתגאות בה. קבלן הביצוע בכנסת ה-18 של בנימין נתניהו, ד"ר יובל שטייניץ, דאג שהמדליה תהיה בידינו. קבלן הביצוע בכנסת ה-19, יאיר לפיד, מוכיח שהוא עושה הכל כדי שהמדליה תישאר בידינו. אני מעוניין מאוד שבעתיד נהיה במקום האחרון, במקום ה-34 באולימפיאדה של מדינות ה-OECD.

איתן קלינסקי, מורה גימלאי, חולון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ