כימיה ישראלית

גדעון ספירו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון ספירו

החודש החל בג”ץ לדון בעתירה, שיזם יואב הס מתנועת ”יש גבול”, הדורשת מהצבא לחדול מהשימוש בזרחן לבן במקומות מיושבים. העותרים הם 16 ארגוני זכויות אדם ועוד 100 עותרים על בסיס אישי (אני אחד מהם).

העתירה נולדה בעקבות שימוש בזרחן לבן באזורים מיושבים בעזה במבצע “עופרת יצוקה”. זרחן לבן הוא נשק כימי היוצר גושי אש אדירים, ופגיעתו קשה מנשוא. כאשר הוא בא במגע עם בני אדם הוא גורם כוויות קשות, הגוף נחרך ומתעוות. זהו מוות בייסורים נוראיים. אלה ששורדים, נותרים עם עיוותי גוף, צלקות וכאבי תופת לכל חייהם.

התמונות של ילדי עזה ואזרחיה שנפגעו מהזרחן מעוררות חלחלה וזעם, מזכירות את התמונות שראיתי בעת ביקורי באתר הזיכרון לנפגעי פצצת האטום בהירושימה. מי שנחשף אליהן לא ישכח את מראות הזוועה.

יש אמנות בינלאומיות רבות בדיני מלחמה, המגבילות את השימוש בסוגי נשק מסוימים ודורשות הימנעות מפגיעה באוכלוסייה אזרחית. בימי חיי התחוללו מלחמות לא מעטות, ואיני מכיר אחת שבה צבאות הקפידו על שמירת כל הדינים. אמנה היא גם מסמך משפטי, וככזה הוא מאפשר לכל זב ומצורע להפר את רוח האמנה בהסתמך על פרשנות משפטית, וכבר למדנו כי בתחום זה השמים הם הגבול. אין סייג לבושה ולרשעות.

הפרוטוקול השלישי (איסורים או הגבלות על השימוש בנשק מבעיר), הנספח לאמנת ז’נווה על כלי נשק קונוונציונליים מסוימים (1980), אוסר להשתמש נגד אזרחים בחימוש מבעיר הגורם לכוויות, ומגביל שימוש כזה נגד מטרה צבאית הנמצאת בתוך ריכוזי אוכלוסייה אזרחית. השכל הישר והשיפוט המוסרי אינם יכולים להטיל ספק, כי זרחן לבן הוא סוג חימוש כזה, גם אם שמו אינו מוזכר מפורשות. בחריץ הזה נדחק הצבא וטוען, כי הוא משתמש בזרחן לצורכי מיסוך ועל כך אין איסור באמנה. זה שהמיסוך בקרבת אזרחים שורף גם בני אדם, זה לכל היותר מזלם הרע. השופטים יחליטו.

גדעון ספירו, תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ