השוואה בלתי הוגנת

שמואל שחם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמואל שחם

בתגובה על “אנשי קבע פורשים 17 שנה קודם ונהנים מגמלה גבוהה פי 2.5 מעובדי המדינה” מאת חיים לוינסון (“הארץ”, 10.5)

כמי שהיה קצין קרבי בצה”ל במשך 23 שנה ולקח חלק במלחמות ישראל ובמבצעים רבים ונפצע פעמיים, ברצוני להעיר על ההשוואה הבלתי הוגנת והמעליבה. הקצינים בצה”ל אינם מקבלים בעת שירותם את ההטבות הבאות, אשר כל עובד במשק, כולל עובדי המדינה, זכאי לקבלן: יום עבודה של 8 שעות עם הפסקות כחוק; תוספת על עבודת לילה; תשלום של 125% על שתי השעות הנוספות הראשונות ביום, ותשלום של 150% על כל שעת עבודה נוספת; מנוחת סוף שבוע של 36 שעות; תשלום של 150% על עבודה בשבת ובחג; חופשות סדירות כחוק.

כל אלה אינם קיימים בצה”ל. אילו היו קיימים, היינו מגיעים בשירות למשכורות של 50-40 אלף שקל בחודש ואולי היינו מגיעים למשכורות של עובדי הנמלים וחברת החשמל.

הקצין נותן לצה”ל ולמדינה את כל שנותיו הצעירות והפוריות, ועתידו התעסוקתי אחרי שחרורו אינו מובטח. הקצין החותם קבע יודע, כי ביום פרישתו תבטיח הפנסיה לפחות את עתידו וקיומו הכלכלי, וללא השקט הנפשי הזה אני מעריך כי תפחת הנכונות לחתימה.

יש להביא בחשבון, כי קצין קרבי נע ונד ברחבי הארץ, אין לו בסיס קבוע, תנאיו קשים, הוא מגיע לביתו לפעמים פעם בשבוע ולפעמים פחות מזה, הוא נתון בסכנת מוות ועובד קשה מאוד. אני מתפלא על ההשוואה בינו לבין עובדי המדינה: המטלות והעבודה שונות, ולכן גם התנאים שונים. כדי שנצא בכל עימות עם האויב כשידנו על העליונה ובמינימום נפגעים, זקוק הצבא למיטב המפקדים, וכדי לשמרם בצה”ל יש צורך לתת להם גם תנאים סבירים להצליח.

הייתי נספח צה”ל וראש משלחת משרד הביטחון בגרמניה. בדקתי שם גם את תנאי הפנסיה של הקצינים בצבא הגרמני ומצאתי שהם טובים בהרבה משלנו. אנו צנועים ומתאימים את עצמנו ליכולת של המדינה.

אל”מ (מיל’) שמואל (מולה) שחם, הרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ