הערכת מצב מעודכנת

הרצל שפיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרצל שפיר

בתגובה על “המחיר האמיתי של הביטחון” מאת אורי בר־יוסף (“הארץ”, 28.5)

לאחר מלחמת יום כיפור מוניתי לראש אג”ם ומ”מ הרמטכ”ל. הייתי אחראי להכנת שתי תוכניות רב שנתיות (תר”ש), 74’-78’ ו–79’-83’, לשיקום ובניית סדר הכוחות של צה”ל לאחר המלחמה. התוכנית הראשונה הוכנה בפירוט מלא, והתוכנית השנייה הוכנה כמסגרת עקרונית.

התר”ש הראשונה התבססה על הרקע, הנתונים והלקחים של המלחמה, וכן על הערכת מצב לשנים הקרובות בהתבסס על המידע והערכות המודיעין על מה נעשה ומה צפוי להתפתח במצרים וסוריה (בעיקר באשר להתחמשות, הרכש, כוונות הדרג המדיני והמשמעויות מכך). אצל כל הנוגעים בדבר לא היה ספק שצה”ל חייב להשתקם ולהתחזק.

עמדתי בראש משלחת צה”ל שהציגה את התר”ש הראשונה לפני הפנטגון; לפני כן קוימה פגישה של שר הביטחון שמעון פרס עם שר ההגנה האמריקאי, בנוכחותי. בשני המקרים הללו לא התעורר כל ויכוח או חילוקי דעות על הערכת המודיעין ביחס להתחמשות ואפשרויות הפעולה הצבאיות של מצרים וסוריה בשנים הקרובות. התר”ש השנייה הוצגה תוך קביעה חד משמעית שבהערכת המצב לקראתה ייבחנו הקביעוֹת של שנת 74’: האם חלו שינויים מדיניים־צבאיים או צפויים כאלה בשנים הקרובות, וכתוצאה מכך המשמעויות על פירוט התר”ש.

בביצוע התר”ש הראשונה הייתי שותף מלא, הן בתפקידי כראש אג”ם והן בהמשך כאלוף פיקוד הדרום. בתפקיד זה הספקתי להשתתף באוקטובר 77’ במפגש באיסמאעיליה עם נשיא מצרים אנואר סאדאת, לצד ראש הממשלה מנחם בגין, שר הביטחון עזר ויצמן ושר החוץ משה דיין. כל המשתתפים יכלו לחוש ואף להבין כי אנו עומדים לפני שינוי משמעותי בחשיבה ובגישה של המצרים לישראל, וכי הסכם שלום בהחלט אפשרי בעתיד הקרוב. האם זה חייב הערכת מצב מעודכנת, שתביא לשינוי משמעותי בתר”ש לשנים 80’-84’? אין ספק שכן.

הרצל שפיר, רמת השרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ