קריאה בלתי מתחכמת

אתי קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על “הפשיזם היפה” מאת קובי ניב (“הארץ”, 4.6)

נחוץ מוח של בחור יהודי ממולח (יפה או מכוער, היינו הך) כדי לפתח תזה עקמומית כזו שמתאר קובי ניב בניסיונו להסביר את הברית ה”כאילו מוזרה” בין “הבית היהודי” ל”יש עתיד”. שני־שלישים ממאמרו מייחד ניב לסרטון שבו נראה ונשמע מעצב האופנה ג’ון גאליאנו כשהוא מנמק מדוע ראוי למצלמיו להישלח לתאי הגזים (בגלל כיעורם) ורק לקראת סוף מאמרו הוא שולף את תיאוריית התאגדות היפים והלבנים שהיא היא, לדידו, העניין האמיתי מאחורי ברית נפתלי בנט־יאיר לפיד.

ובכן, אני סבורה שדי במקרא פשוט, בלתי מתחכם ובלתי מתפלפל כדי לנתץ לגזרים את תיאוריית ניב. לשם כך מספיק להתמקד בראשית דבריו של גאליאנו: “אני אוהב את היטלר”. מכאן ואילך, כל שימוש בדבריו של גאליאנו והניסיון להקבילם לברית “הכאילו מוזרה” הינו נלעג ומעיד על הכותב בלבד.

קובי ניב עושה שימוש בצורתם השחורה/משונה של היהודים החרדים שנואי נפשם (לדברי ניב) של בנט־לפיד. על מנת שלא יישמע כמוטה לטובת החרדים בלבד, הוא מצרף אליהם גם את הפועלים המזרחים בנמלים (לא לשכוח את הדגש המזרחי, על הגוון השחור הנלווה אליו) וכמובן גם את הערבים (שחורי השפמים). מה משמעותם של דברים אלה? שכל עיקרה של אותה ברית “מוזרה” אינו אלא ניסיון להחזיר את המדינה לידי מקימיה הלבנים ודחיקתם של השחורים המכוערים (ציטוט: “עלוקות”), הם ובגדיהם המשונים, “נמלים שחרחרות המוצצות את כספנו” (ציטוט), הרוצים “להטביענו בחומוס” (גם זה ציטוט). כולם כאחד מאיימים לדברי הכותב על הלבנים דמויי “לפיד ובנט ונתניהו אדונם”.

כן, אני יודעת, ראוי היה לקרוא את דבריו של הכותב בהפוך על הפוך. כל התיאורים השחרחרים האלו לא נועדו אלא להגחיך את ברית בנט־לפיד, אבל עדיין אין בהם כדי למחות את מסקנתו המבישה בשולי דבריו.

אתי קורן, נתניה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ