הפקרות במרחב הפרטי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רינג רינג... רינג רינג... אני יוצא מהמקלחת נוטף מים וסבון כדי לענות לצלצול ובאפרכסת אני שומע כרוז צוהל: "יהודים יקרים!!!...” וכו’ וכו’. זה נכון: בגילי המופלג יחסית (אני רק בן 71) אני אמור להתעלם מהעיתוי הלא נוח בעליל של הצלצול ולהמשיך במלאכה הסניטרית שלי. אבל מה לעשות אם אני, תרח זקן, חושש שמא לבתי יש שוב פנצ'ר בוקר עם אחת משלוש הנכדות שלי ואז רץ אל הטלפון רטוב ומסובן. האם יש צורך להעלות בדמיונכם את הרגשת התסכול והכעס שמעוררת הטרדה כזאת?

15:00, שעת המנוחה. אולי מחמת גילי, פה ושם, תוך כדי קריאת עיתון, אני מנמנם קלות. קורה, לא? מותר, לא? סך הכל אני בביתי בשעת המנוחה, הכל שקט ותרדמונת נופלת עלי. ואז... רינג רינג... רינג רינג. הפעם ההודעה המוקלטת הנפסדת מבשרת לי שאם אני בהריון אני יכולה... תגידו לי: בשביל לברר אם אני בהריון ואז להציע לי מוצר או שירות כלשהו, זה סביר לפרוץ בגסות למנוחה שלי?

הלאה. אחוז בלתי סביר מהפעמים שאני פותח את דלת הדירה כדי לצאת, וטראחח...! קרטון בגודל חצי דונם שהיה תלוי על הידית גולש לרצפה. פרסומת, כמובן. תגיד, אדון מפרסם: הידית בדלת שלי היא רכוש שלך? למה תלית עליה את הקרטון שלך? ובכלל, מי נתן לך רשות לפלוש לבניין הפרטי שלנו כדי ללכלך אותו עם המרכולת שלך, שאף אחד לא ביקש?

מספיק דוגמאות? בחברתנו שוררת תרבות של חדירה למרחב הפרטי של כל אדם, כאילו זה שטח הפקר. הכל מותר. אין גבולות. אין הבחנה. כל אחד רשאי להתפרץ למרחב האישי הפרטי של השני. אולי זה לא אסור מבחינה משפטית צרופה, אבל חברה פחות או יותר מתוקנת אינה פועלת אך ורק על פי החוק. נהוגות נורמות מקובלות, אף אם הפרתן אינה גוררת סנקציה פלילית. אני פונה כאן פנייה נרגשת לשר(ה) או חבר(ת) כנסת אמיץ(ה) שיוביל מהלך לאומי לחקיקה שתשים קץ לתופעה הנלוזה.

פבלו קהן, תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ