שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מגוון של דרכי התנגדות

ישי מנוחין
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ישי מנוחין

בתגובה על מכתבו של ד”ר רוני בראונשטיין, “סרבנות חד־צדדית” (“הארץ”, 6.6)

להתנגדות לכיבוש, לסרבנות ולאי־ציות אזרחי פנים מגוונות. האידיאולוגיה של תנועת יש גבול היא שכל אזרח חייב להחליט על קווים אדומים מוסריים והתנועה תומכת בפעולותיו. אין לנו קו ערכי אחיד לכולם. לכן, יש גבול תומכת בנתן בלנק, שמסרב לקחת כל חלק בצבא כיבוש, ובחיילים שמסרבים לשרת מעבר לקו הירוק. התנועה תומכת גם בפציפיסטים מוחלטים וגם בחיילים שמשרתים בשטחים, אך מסרבים לקחת חלק בכל פעילות שקשורה לאוכלוסייה פלסטינית או בשמירה על התנחלויות.

אחרי שהשתחררתי מ-35 ימי מחבוש בגין סירוב לשרת בלבנון, נזרקתי מהחטיבה בגלל סירובי לחזור ללבנון. אחרי תקופה קצרה, צה”ל החל לזמן אותי ליחידות שונות. איני זוכר את ד”ר רוני בראונשטיין ופלוגתו, במשך שנתיים־שלוש זומנתי לכמה יחידות והטקס היה קבוע למדי. הייתי מגיע לראיון מח”ט או מג”ד או מ”פ, שהיה שואל באופנים שונים למה סירבתי ואם אני מתחרט על כך. הייתי מסביר את סירובי ולא מתחרט והמפקד היה מסביר לי שאיני מתאים ליחידתו.

ועידת יהדות ישראל והעולם

אחרי שנים אחדות נשלחתי לחטיבת גבעתי, חטיבה סדירה צעירה, ואחרי שיחה דומה עם המח”ט, התקבלתי. שירתתי בחטיבת גבעתי במילואים קרוב לעשרים שנים ולא הסתרתי לרגע את עמדותי או את ישיבתי בכלא בגין סירוב. במשך השנים שניים ממח”טי גבעתי החליטו להעלות אותי בדרגה, בפעם הראשונה לסרן ואחריה לרב־סרן. לכן, כתשובה לשאלה שהעלה ד”ר בראונשטיין, “האם יש בצבא מאפיה של סרבנים?” לצערי, התשובה היא לא, אלא אם הוא חושב שמפקדי חטיבת גבעתי יצרו מאפיה.

לדעתי, אין גבול לאחריות שלנו כאזרחים בחברה דמוקרטית למעשי חברתנו. לכן, קביעתו של ד”ר בראונשטיין ש”יש גבול עד כמה אפשר להאשים אותנו במה שקורה” מוטעית מיסודה, וחובתנו להתנגד במגוון של דרכים להמשך הכיבוש והדיכוי של האוכלוסייה הפלסטינית.

ד”ר ישי מנוחין, פעיל בתנועת יש גבול, ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ