מכתבים למערכת 14.6.2013

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שאלה בבגרות לשר החינוך

בתגובה על “בכירים במשרד החינוך: התלונות על הבגרות בהיסטוריה מתוך אינטרס כלכלי” מאת ירדן סקופ (“הארץ”, 12.6)

על פי הדיווח, כתב שר החינוך, שי פירון, בדף הפייסבוק שלו, כי "תלמידים רבים מדי עסוקים בלימוד מתוך 'מיקודיות' או 'תשובונים' - ומצפים לשאלה שכבר ראו".

בבחינה למחשבת ישראל שהתקיימה החודש נכללה שאלה על סיפור מגדל בבל. התלמידים התבקשו לחוות דעתם מעט על הסיפור עצמו, ובעיקר על פרשנויות שהוצגו להם משל הרמב"ם וישעיהו לייבוביץ'. הפשנות של סיפור זה מוכרת וידועה: אלוהים מעניש את בני האדם על שהעזו לבנות עיר ומגדל שראשו בשמים, מבוללם ומפיצם על פני הארץ. ואולם תיתכן גם פרשנות אחרת, נועזת יותר, מתריסה, שאינה משועבדת לרצף ההגות הרליגיוזית. בני אדם בנו מגדל שראשו בשמים משום שהיו סקרנים וחפצו לגלות את שנסתר מהם, את מקור הדעת והחוכמה, ואולי אף את סודות היקום; או, אם תרצו, לגלות את אלוהים. אחרי שעמלו ובנו והגביהו עד לשמים עצמם, גילו מה שידוע לרבים מאתנו - שהשמים ריקים. ומכאן, אם אין למעלה דבר, אם אין כוח שומר או מאחד, הסיקו את מסקנתם, נבללו ונפוצו על פני הארץ.

שאלתי כמה מנהלי בתי ספר, מה יעלה בגורלו של תלמיד שיעז לכתוב תשובה כזאת. תשובתם היתה חד משמעית. הוא ייכשל במבחן. מורה למחשבת ישראל הסביר לי השבוע: התלמיד יוכשל משום שלא שאלו את זה, וצריך לענות רק על מה ששואלים.

סיפור קטן זה הוא המחשה של הבעיה. היהדות, ככל שהדברים אמורים במשרד החינוך, נאמרת ומדוברת בלשון אחת, לשון פרשניה שומרי המצוות. תשובה מעין זו המוצעת למעלה תיפסל בטענה כי "היא אינה ממין השאלה", אולם מאחורי הטענה מסתתרת כוונה מכוונת, הפוסלת חשיבה עצמאית, מקורית או הבעת דעה אישית - כל מה שחשוב כל כך, ונעדר בחינוך של ימינו.

האתגר העומד לפני שר החינוך, איש דתי, גדול בהרבה ממאבק ב”מיקודיות” וב”תשובונים”. אנשי הדת הגודשים את משרדו רואים ב“יהדות” נחלה משלהם, שלחילונים אין בה דריסת רגל. האם יש לשר די תבונה ושאר רוח לנתק את שרשרת החנק הזאת ולאפשר רוח יהודית חדשה ורעננה בין כותלי משרדו?

אורי בן צבי, רחובות

כניעה למונופול הגז

במצב הנוכחי מגלי הגז הוכרזו כמונופול. עם ירידת מחירי הגז בשוק העולמי עשוי להיווצר מצב של אפליית מחירים, שבו מונופול הגז מנצל את כוחו למכור במחירי מקסימום לשוק הישראלי השבוי, ובמחיר נמוך יותר - שעדיין ישאיר לו רווח - לשוקי חוץ.

לא ייתכן, שהתמורה נטו על מ”ק גז לצרכן הישראלי תהיה גבוהה ממה שמתקבל (בניכוי הוצאות) מהיצוא. לא ברור, למה חברת החשמל והרשות להגבלים עסקיים נכנעו למונופול והסכימו בחוזה לטווח ארוך מאוד (ובשוק של מחירים יורדים) לשלם למונופול מחיר גבוה בהרבה ממחיר הגז המצרי.

לטובת כולנו על הממשלה להוסיף התניה, שתאסור אפליית מחירים בין השוק הישראלי ליצוא, וכל זאת לכל אורך החוזים עם יצרני החשמל. לא סביר הוא, שכל אזרחי ישראל ישלמו בגלל התאגדות מונופוליסטית מחיר מופרז על הגז. והכי מרגיז הוא, שיצרנים קטנים המתאמים מחירים עשויים להישלח לכלא, אבל אכיפת החוק אינה מגיעה למגזר הגז הטבעי (אל חברות הגפ"מ, הקטנות בהרבה, האכיפה אכן הגיעה וכמה ממנהליהן הואשמו ונשפטו).

ד”ר אורי הורוביץ, הוד השרון

כיבוש והתנחלות

בתגובה על “מצעד הדאבה” מאת להב הלוי (“הארץ”, 7.6)

“מצעד הדאבה” שהציג להב הלוי היה עמום ולא גילה מיהו המובל באזיקים: האם גנב או שודד, ואולי רוצח “שוחר שלום”? אולם עיקר ההטעיה נובע מהכיתוב שמתחת לתמונה: “הכיבוש בן 46”. האומנם רק ב–1967 החל הכיבוש?

הרי כבר ב–1920 החל “כיבוש העבודה” להבטחת תעסוקה לפועלים עברים, ולאחר מכן התקדם “כיבוש השממה” על אדמות שנגאלו בכסף מלא. והאם ההתנחלות בחניתה ובטירת צבי, בדן ובדפנה לא היתה כיבוש? והאם לא שמע הלוי על “כיבוש” הגליל והעמקים, פרוזדור ירושלים והנגב כולו עד אילת? ומה בדבר התנחלותי שלי, עם יוסי שריד, אוניברסיטת תל אביב, בית הפלמ”ח ומרכז רבין על חורבות שייח מוניס? ומעל לכל, האם לא שמע הלוי ש”הארץ”, הבמה שבה הוא מפרסם, התנחל על חורבות אבו כביר?

אין ספק, שכל האמור כאן הוא לצנינים בעיניו, ובעטיה של כל הפעילות הזאת הקשיחו הערבים את דעתם, ולא הסכימו עם כל פשרה בשנים 1937, 1947, 1949, וגם לא להצעות ההזויות של ראשי הממשלה אהוד ברק, אהוד אולמרט ובנימין נתניהו.

ברוך תירוש, תל אביב

שחיתות אינה הורגת

בתגובה על “ח”כ שלח: ‘הכיבוש משחית, ההתנחלויות מכשול להסדר’” מאת יהונתן ליס (“הארץ”, 13.6)

ח"כ עפר שלח אמר: "הכיבוש משחית", ואני אומרת תודה לשלח. עד היום חשבתי שהכיבוש הורג, חשבתי שהכיבוש מפלה בין דם לדם, גוזל אדמות, מנשל והורס בתים, מרסק חלומות, מעליל עלילות, מפריד משפחות, כולא בני אדם, מונע חולים מלהגיע לטיפול רפואי ומהורים לשבת ליד מיטת ילדם הגווע.

כנראה חייתי בטעות. כי שלח יושב בבית המחוקקים, וככזה הוא מוכרח להיות אדם רציני ויודע עובדות לאשורן. ושחיתות אינה הורגת. את זה יודע כל ילד, אז אפשר להמשיך לחיות עם הכיבוש ובתוכו, ומפעם לפעם להכריז הכרזות נגדו ואף ליהנות ממנו.

תמר פלישמן, נס־ציונה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ