גיבור צליחת הדנייפר

רוני אביאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני אביאל

בתגובה על “היהודים שהקדימו את הבריגדה” מאת ישעיהו ילינק
 (“הארץ”, 17.6)

יפה עושה פרופ’ ישעיהו ילינק כשהוא מפנה את תשומת לבנו למקרים בלתי ידועים של לחימת יהודים נגד הנאצים. עם זאת, נראה שהוא מערבב בין התנגדות מאורגנת של יהודים כקבוצה, כמו במקרה של היחידה היהודית בהתקוממות הסלובקית, לבין הצטרפות של יהודים כיחידים אל ארגוני התנגדות, כמו במקרה של הפרטיזנים היהודים ביוגוסלביה.

הקביעה שסגן אימריך רוזנטל היה “התותחן היהודי הראשון שנפל בקרב כשהוא פוקד על סוללת תותחים” אינה מדויקת, אלא אם כן הכוונה לסוללת תותחים שהשתייכה ליחידה צבאית יהודית.

בצבאות בעלות הברית לחמו מאות־אלפי יהודים בתפקידים שונים. ברצוני להביא כאן כדוגמה את קורותיו של התותחן איסק וקסמן, שהשתתף בקרבות על סטלינגרד ובגיל 22 פיקד על סוללת תותחים 45 מ”מ (מתוך הספר “מול האויב הנאצי”, כרך ג’, הוצאת ארגון חיילים ופרטיזנים נכי המלחמה בנאצים, 1986):

“...במיוחד הצטיינה הסוללה של וקסמן בעת צליחת הדנייפר ב-26 בנובמבר 1943. בלילה אפל, בהיותה תחת אש האויב, העמיסה הפלוגה את התותחים ואת התחמושת על סירות ורפסודות. על הסוללה של וקסמן הוטל לצלוח ראשונה את הנהר, לעבור לחוף המערבי, לתפוס ראש גשר ולפתוח את הדרך ליחידות החי”ר... הסוללה עברה את הנהר לחוף ללא אבדות. החיילים פרקו את התותחים והציבו אותם במדרון הקדמי של הגבעה ומכאן ירו על האויב בכינון ישיר.

“בקרבות צליחת הדנייפר הצליחה הסוללה בפיקודו של וקסמן להשמיד עמדות־אש רבות של האויב, וכן טנק, שתי מכוניות ויותר ממאה חיילים גרמנים. ב-18 בדצמבר 1943 נפל סגן־בכיר וקסמן בקרב ונטמן חמישה ק”מ מדרום לזפורוז’יה. בצו נשיאות הסובייט העליון מיום 22 בפברואר 1944 הוענק לו, לאחר המוות, התואר גיבור ברית המועצות”.

רוני אביאל, תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ