יוסף חרמוני

בתגובה על “וינשטיין יקיים שימוע לרב שלמה אליהו אם יתמודד לרבנות הראשית” מאת רויטל חובל, יהונתן ליס ויאיר אטינגר (“הארץ”, 3.7)

הרב שמואל אליהו רץ לכס הרבנות הראשית. רבים נזעקים על הגזענות שהוא זורה בדרכו. אף היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, גורס שיש כאן בעיה של ממש. אלא שאיש אינו נותן דעתו להתבטאות חמורה יותר של הרב, אני מתכוון למה שאני מבינו כהסתה לרצח. הסתה ישירה? עקיפה? ישפטו הקוראים.

כה כתב הרב שמואל אליהו, בתשובה על שאלה שכותרתה "האם מותר להרוג ערבים במלחמה?". בפיסקה העוסקת ברשותם של המתנחלים לפעול נגד ערבים, כתב: "מצד אחד אסור להם (למתנחלים) לקחת את החוק לידיהם. זה לא טוב לא להם ולא למדינה. מצד שני הבא להרגך - השכם להורגו. לא נאמר בשום מקום שצריך ללכת לבקש רשות מהנשיא קלינטון או מהיועץ המשפטי לממשלה. השכם - לא מיד אלא לפני שהוא מנסה להזיק לך. אם יש חשש שמישהו ילשין עליך בפני הרשויות, עשה זאת בחוכמה שלא יתפשו בך. שלא תצטרך אחר כך ליקח עורך דין ולהוציא הוצאות מיותרות על דבר שהיה מותר לך לעשותו על פי חוק ועל פי דין ועל פי ההלכה".

הדברים ברורים: הרב אליהו ממליץ על הריגת ערבי "לפני שהוא מנסה להזיק", תוך העלמת המעשה ממלשינים ומהרשויות. אם זו אינה הסתה גלויה לרצח בחשאי, מהי הסתה כזאת?

דברים אלה של הרב התפרסמו ב-4 באפריל 2002, וכעבור ארבעה חודשים איתרתי אותם באתר "מוריה", שכבר אינו קיים. תלונתי ליועץ המשפטי לממשלה אז, בעניינו של מאמר זה, הביאה לחקירה פלילית בלבד. דומני שעל אמירה כזאת לא חלה התיישנות, ובמיוחד כשהרב מועמד לתפקיד ממלכתי נישא, אולם דברי הרב הללו מתפרסמים גם עכשיו, באתר “במעלה הרשת”, היוצא מטעם “מעלה - המרכז לציונות דתית”, ואילו שינה דעתו מאז ודאי היה דואג להסרתם.

יוסף חרמוני, איילת השחר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ