יש מומחים בישראל

יעקב ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב ניר

בתגובה על “מצוק החוף קורס, התוכנית למיגונו עדיין אינה מיושמת” מאת צפריר רינת (“הארץ”, 14.7)

אכן, מצוקי הכורכר בחוף הים תיכוני של ישראל, ובעיקר בחופי השרון ואשקלון, נהרסים. גם בעבר, עוד טרום השפעת האדם, מצוקים אלה נסוגו בקצב ממוצע שבין 2 ל–3 ס”מ בשנה. מאז תחילת שנות החמישים, קצב הנסיגה גדל ומתבטא לעתים ב–20–15 ס”מ בשנה. אין ספק שהנסיגה הינה תופעה מזיקה ולעתים אף מסוכנת ולכן קיים צורך לחפש דרכים למתנה.

נשאלת שאלה עקרונית מאוד, אם יש להמשיך בשיטת המיגון האנכרוניסטית של שוברי־גלים מנותקים, הבנויים גושי אבן גדולים ומהווים זיהום נופי חריף מחד גיסא, וסכנה לא קטנה לנופשים מאידך גיסא (מעידה והחלקה על הסלעים, פציעה וטביעה באזורי הקצוות). העולם המערבי, פרט למקרים קיצוניים ויוצאי דופן, נגמל זה עשרות שנים משיטת המיגון באמצעות שוברי־הגלים המנותקים, ומשתמש בשיטות מיגון שונות ומגוונות, החל בקיר־ים למרגלות הצוקים והזנה מלאכותית של חול, וכלה בריפים מלאכותיים. ריפים אלה משמשים גם מקום מסתור ורבייה לבעלי החיים הימיים ומהווים אטרקציית צלילה נגישה ועשירה.

ולסיום, קשה להבין מדוע יש להביא “מומחים בינלאומיים” שעה שבישראל אנשי מקצוע בעלי ידע וניסיון בהבנת התהליכים הקשורים במצוקי הכורכר החופי. על פי ניסיון רב־שנים בענייני החוף והקשר עם מומחים מחו”ל, יגיעו אלה, ידונו עם אנשי המקצוע, יקבלו את כל המידע ויכינו דו”ח - המבוסס ברובו הגדול על המידע הקיים, אולם באנגלית, העושה רושם טוב יותר ומקצועי מאשר בעברית.

האם לא נמצאה “פיגורה” אחת בין חוקרי החוף הישראלים? לממשלת ישראל ולמשרד להגנת הסביבה התשובה. חבל שלאחר שנים רבות של מחקר וצבירת ידע אנו מביאים “מומחים בינלאומיים” אשר, עם כל הכבוד, יוכיחו שוב שיודעים הם להכין עבודות סמינריוניות ברמה גבוהה.

ד”ר יעקב ניר, גיאולוג ימי וחופי, רחובות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ