משיכת מוחות

גבריאל מוצקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבריאל מוצקין

רבים מתלוננים על הבריחה של אקדמאים ישראלים לארצות אחרות. הם טוענים, כי אין די משרות. על כך אמורה לבוא התשובה: יש לפתוח עוד אוניברסיטאות ומכוני מחקר. אך גם אם נפתח מאה מכונים נוספים, עדיין תימשך בריחת המוחות. מדוע? אנו חיים בכפר גלובלי, ואקדמאים הם מהאוכלוסיות הניידות ביותר. עלינו להיות גאים בהצלחה של ישראלים כה רבים בארצות חוץ, ולא להתבייש בכך.

מצד אחר, עלינו להיות נכונים יותר לקבל אקדמאים זרים כאן. אם כנגד כל חוקר שעוזב יבוא לכאן חוקר או חדשן דגול אחד, הרי המשק האקדמי שלנו יהיה מאוזן. אך למה כדאי להם לבוא? השכר אינו גבוה במיוחד, והמקום נראה כבִיצה אתנו־לאומית צרת אופקים, בעלת אוכלוסיות דתיות שונות ומשונות. במלים אחרות, כדי להתמודד עם בריחת המוחות עלינו להפוך את ישראל למקום אטרקטיבי לחיות בו; עלינו להפוך את ישראל לקוסמופוליטית יותר.

איך ניתן לעשות זאת? מלונות טובים ומסעדות טעימות הם חלק מן הסיפור, אך אקדמאים באופן כללי מחפשים סביבה אינטלקטואלית או מדעית מאתגרת. חלק לא מבוטל מן האטרקטיביות של פאריס וניו יורק נובע מן התסיסה האינטלקטואלית שבהן. תסיסה כזאת נוצרת בעיקר במדעי הרוח. המדעים המדויקים מספרים לנו על העולם, אך הם מבקשים לענות על שאלות. מדעי הרוח מבקשים לנסח שאלות לדיון, שאין עליהן תשובה אחת אלא תשובות רבות. במדעי הרוח מעוררים ויכוחים.

כדי להפוך את ישראל למקום אטרקטיבי עלינו להשקיע במדעי הרוח. לנו במכון ון־ליר יש יוזמה כזאת ממש: תוכנית בת חמש שנים לפוסט־דוקטורנטים במדעי הרוח ובמדעי החברה, במימונו הנדיב של ד"ר לאונרד פולונסקי. ככל שיהיו לנו בישראל יותר אינטלקטואלים, תשתפר יכולתנו להפוך את מגמת בריחת המוחות. מכיוון שאנו מעצמה אקדמית אך גם חברה קטנה ומבודדת, שומה עלינו ליצור בישראל מקום לישראלים המעוניינים לחיות כאן ולכל אלה המעוניינים להצטרף אלינו.

פרופ' גבריאל מוצקין, יו"ר מכון ון־ליר, ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ