אלדד לוי

בשבוע האחרון נתנו האירופים לישראל שני מקלות וגזר אחד: איסור על הכללת התנחלויות בהסכמים של ישראל עם האיחוד האירופי, סימון מוצרים מהתנחלויות שיגיעו לאירופה והכנסת הזרוע הצבאית של חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור. האירופים לא עובדים בחלל ריק; ייתכן שנשיא ארצות הברית ברק אובמה מצא כאן את הנוסחה לעקוף את התמיכה הגורפת והעיוורת שישראל זוכה לה בבית המחוקקים האמריקאי, תמיכה שמונעת ממנו להתנות את הסיוע לישראל בהפסקת הבנייה בהתנחלויות. בישראל יודעים שיש פער ביחס לישראל בתוך וושינגטון עצמה: במשרד החוץ יש ביקורת קשה על המשך הבנייה, העומד בניגוד למדיניות שמתווה ארצות הברית, אבל בקונגרס יש תמיכה בכל צעד שישראל תנקוט, בחסות הלחץ של השדולה היהודית.

חשוב להבין שהכסף האמריקאי והתמיכה הדיפלומטית הבלתי מסויגת בישראל הפכו לכוח החיצוני החזק ביותר נגד פתרון שתי המדינות. גם כאשר מדיניות ישראל סותרת לחלוטין את העמדה הרשמית של ארצות הברית, הכסף והתמיכה מובטחים בשל התמיכה בקונגרס. זהו אחד ממקורות הזלזול הישראלי בביקורת הבינלאומית, חסרת ההשלכות נגדה. אין פלא אם כן שנפתלי בנט יכול לשגות בפנטזיות על סופו של פתרון שתי המדינות.

האמריקאים מבינים שרק כאשר יהיו למדיניות ישראל השלכות מעבר לחיי הפלסטינים, נראה נכונות ישראלית לשנות אותה מבפנים והתמסרות לתהליך השלום. רק לחץ כלכלי־דיפלומטי יגרום לכוחות המתונים בישראל להציב את המשא ומתן בראש סדר העדיפויות ולגבור על המתנגדים. הלחץ הזה לא יכול להגיע מארצות הברית, אבל הוא בהחלט יכול להגיע מאירופה. בגלל עמדת הקונגרס אובמה אמנם אינו מסוגל להתנות את הסיוע האמריקאי לישראל בהפסקת הבנייה בשטחים, אבל ייתכן שהשותפים שלו באירופה שחררו אותו מהצורך להיות השוטר הרע.

אלדד לוי, חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ